Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia.Niemal 350 mln. osób na całym świecie cierpi na cukrzycę - chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności. Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.
W 2012 r. cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln. zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach. Według prognoz WHO do 2030 r. cukrzyca stanie się 7 najczęściej występującą przyczyną zgonów.
Informacje te przekazali w czasie apelu uczniowie klasy IV-Irenka Malewicz i Dawid Podolski
Dyrekcja szkoły i rada pedagogiczna naszej szkoły pamiętają o laureatach konkursów i olimpiad. Na szkolnym apelu dyplomy oraz drobne upominki otrzymali Nina Kłopotek, Kacper Malinowski i Dawid Podolski. Nina została wyróżniona dyplomem za zakwalifikowanie się do finału Konkursu Polonistycznego organizowanego przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Kacper odebrał swoje wyróżnienie za zajęcie VI miejsca w 7 Mistrzostwach Świata Karate Shotokan WSF w kategorii - kata 10-11 lat. Dawid zaś otrzymał dyplom za uzyskanie II miejsca w gminnym etapie konkursu „Młodzież Zapobiega Pożarom” w kategorii szkół podstawowych Wszystkim nagodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w następnych startach.
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione w celu promowania literatury i grafiki wśród młodych czytelników. 2 kwietnia to również dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, autora baśni znanych dzieciom na całym świecie. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest od 1967 roku. Święto nadzoruje IBBY – Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych. Biblioteka w Żabnicy także zorganizowała obchody tego czytelniczego święta. Na uroczystość zaproszono wszystkie dzieci z klas I-III. Przypomniano krótko najważniejsze fakty z życiorysu H. CH. Andersena oraz przybliżono jego trudna drogę do pisarskiej sławy. Zaprezentowano zbiór wierszy i piosenek o tym wybitnym autorze, a na koniec pierwszej części uroczystości odczytano fragmenty najpopularniejszych baśni Andersena. Wszyscy uczniowie wykonali na zakończenie ilustracje do ulubionych utworów Andersena, które ozdobiły szkolne korytarze.
Narodowy Dzień Życia to polskie święto obchodzone corocznie 24 marca, uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 roku. Dzień ten ma na celu afirmację wartości rodzinnych i kultywację postaw i odpowiedzialności za osoby najbliższe, a także kształt środowiska, w którym żyjemy. W tym roku kampania społeczna związana ze świętem Narodowego Dnia Życia odbywa się pod hasłem "Naturalnie - rodzina". Główną ideą tegorocznych obchodów jest propagowanie wśród rodzin postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne i świat, w którym żyjemy. Uczniowie pod kierunkiem pani Jordany Wasilewskiej przypomnieli całej społeczności uczniowskiej ideę tego ważnego święta. Uczestnicy apelu poznali także osoby uhonorowane dotychczas Tulipanami Narodowego Dnia Życia, których wręczanie jest promocją przejawów aktywności społecznej na rzecz budowy silnych więzi rodzinnych. A na koniec apelu nie zabrakło życzeń ciepła , słońca i chwil spędzonych w rodzinnym gronie z okazji zbliżających się Wielkanocnych Świąt.
Mimo, iż wiosna w tym roku zjawiła się w Polsce 20-tego, a nie jak dawniej 21 marca to właśnie w poniedziałek świętowaliśmy jej nadejście. Uczniowie już kilka dni wcześniej przygotowywali krótkie programy artystyczne, w których dominowały wiersze i piosenki o wiośnie. Wszystkie klasy prezentowały wiosenne przysłowia oraz przypominały o oznakach nadejścia kolejnej pory roku. Powitanie wiosny zakończyło się jak zwykle na szkolnym boisku, gdzie dzieci zgodnie z tradycją i ekologicznymi wskazówkami spaliły Marzannę – symbol odchodzącej zimy. Wszyscy uczestnicy szkolnych obchodów pożegnania zimy zostali na koniec obdarowani kolorowymi lizakami za wkład pracy w przygotowanie pięknych artystycznych występów.
18 marca klasy I-III, a 6 kwietnia klasy IV - VI, wybrały się do Szczecina na największą w Polsce Wystawę Budowli z Klocków LEGO. Ta wspaniała ekspozycja to 10 tirów klocków i sprzętu, fantastyczne budowle oraz praca niemal 100 osób. Największą atrakcją wystawy jest makieta 11-metrowego Titanica, zbudowanego z ponad 500 000 klocków LEGO. To gratka nie tyko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Główną ideą powstania wystawy jest zaprezentowanie budowli i makiet o niespotykanej formie i wielkości, których w codziennych, domowych warunkach nie udałoby się stworzyć. Dzieci zobaczyły konstrukcje sięgające 3 metrów wysokości oraz takie, które składały się z 500 tys. elementów czy zajmowały kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni. Najbardziej podobała się dzieciom bawialnia w której można było wyczarować z klocków swoje budowlane projekty. Dzięki dotacji Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w wyjeździe wziąć udział mogli wszyscy uczniowie, za co dzieci pragną gorąco podziękować.
Kolejny raz nasi uczniowie wezmą udział w akcji „PREZENT DLA AZORKA”. Inicjatywa ta polega na zbiórce karmy oraz kocy dla zwierząt ze schroniska „Kojec” w Gryfinie. 11 marca na szkolnym apelu uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klasy II zachęcili całą społeczność szkolną do wsparcia tej szlachetnej akcji. Jednocześnie na tym samym apelu zaprezentowano Puchar „Przyjaciela Zwierząt”, który nasza szkoła zdobyła w ubiegłorocznej edycji akcji „Zamieniamy papier na leki”. Jest to nagroda za zebranie największej ilości makulatury ze wszystkich startujących szkół i przedszkoli z województwa zachodniopomorskiego. W tym roku również bierzemy udział w tej pięknej akcji i dlatego apelujemy o przynoszenie do szkoły makulatury. Organizatorzy obu szlachetnych inicjatyw wspomagania bezdomnych zwierząt gorąco apelują do wszystkich dzieci i ich rodziców o otwarcie gorących serc i udzielenia tak potrzebnej pomocy.
Jak zwykle przed feriami społeczność szkolna spotkała się na apelu przypominającym najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Nie zabrakło mimo braku śniegu i raczej wiosennej pogody porad - jak bezpiecznie bawić się na śniegu i lodzie, ale także przypominano o bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Dzieci zostały zaproszone również do skorzystania z oferty, którą na ferie przygotowały szkoła, miejscowa drużyna OSP oraz koło Gospodyń Wiejskich „Barka”. Szczegółowy program zajęć jest dostępny na naszej stronie internetowej.
Tuż przed rozpoczęciem zimowych ferii uczniowie naszej szkoły spotkali się na tradycyjnym balu karnawałowy. Jak zwykle najpierw tańcom i zabawom oddali się uczniowie klas I-III oraz oddziału przedszkolnego, a w drugiej części bawili się uczniowie klas starszych. Jak przystało na prawdziwą karnawałową zabawę wszyscy bawili się przy muzyce na żywo, a do tańca przygrywał już tradycyjnie Przemek Domagała. Konkursy i zabawy z nagrodami przygotował Samorząd Uczniowski. Uczniowie serdecznie dziękują Radom Sołeckim z Czepina i Żabnicy za ufundowanie tradycyjnych słodkich upominków, a Szkolnemu Kołu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci za sponsorowanie muzycznej oprawy całej zabawy.
Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka i z pewnością o randze obchodów święta Babci i Dziadka w naszym oddziale przedszkolnym nikomu nie trzeba przypominać . 21 i 22 stycznia to dla dziadków najpiękniejsze dni, w których obdarzani są oni szczególnymi dowodami miłości. W tym roku tradycyjne spotkanie przedszkolaków z dziadkami odbyło się w piątek 22 stycznia Na zaproszenie dzieci odpowiedziała w tym roku wyjątkowo liczna grupa dziadków, którzy zasiedli przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach przedszkolaków widać było ogromną radość, skupienie oraz nutkę niepokoju.
Wszyscy dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków. Niejednej Babci i Dziadkowi, łezka kręciła się w oku, a na ustach można było zobaczyć uśmiech. Publiczność nie żałowała również pochwał dla swoich wnuków i nagrodziła ich gromkimi brawami.
Na koniec tego pięknego dnia dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom własnoręcznie przygotowane upominki, a goście zostali podjęci słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców .
Uczniowie klas I-III oraz oddziału przedszkolnego naszej szkoły wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez szczeciński IPN „Wokół symboli narodowych”. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu dotyczącego najważniejszych symboli narodowych zgodnie z kartą pracy dostosowaną do wieku przygotowaną przez IPN. Konkurs przeprowadzany był w szkołach województwa zachodniopomorskiego w dniu 10 listopada 2015 r. Na szkolnym apelu 14 stycznia podsumowano udział naszych uczniów w konkursie. Wręczono dyplomy uczestnictwa i nagrody wszystkim 35 uczestnikom konkursowych zmagań. Najlepsze wyniki wśród uczniów z Żabnicy uzyskali Dawid Zdanowski, Szymon Jewsiej, Aleksandra Miedzak, Mieszko Kruk i Daria Grzelak. Laureatom serdecznie gratulujemy.
Już piąty raz we współpracy z Sołectwem w Żabnicy nasza szkoła zorganizowała Gminny Przegląd Jasełkowy Środowisk Wiejskich. Zaproszenia do udziału w prezentacji otrzymały szkoły wiejskie z terenu gminy oraz świetlice wiejskie i ogniska przedszkolne działające we wsiach gminy Gryfino Jasełkowe spektakle przygotowały w tym roku: Ognisko Przedszkolne TPD w Starych Brynkach oraz nasi uczniowie pod opieką pani Jordany Wasilewskiej. Piękne stroje występujących małych aktorów oraz wspaniałe przygotowanie do odgrywanych ról wzbudziły uznanie wśród widzów. Największe owacje po raz kolejny zebrały maluchy z Ogniska Przedszkolnego w Starych Brynkach. Puchary i słodki poczęstunek dla małych aktorów ufundowało tradycyjnie Sołectwo w Żabnicy wraz z zaproszeniem na przyszłoroczny przegląd, oby w zdecydowanie większym gronie występujących.
Tradycyjnie dzieci „zerówki” w ramach przygotowań do świąt piekły kruche ciasteczka na szkolną Wigilię. Zapach wanilii rozchodził się w całej szkole. Większą frajdę od wycinania choinek, serduszek, gwiazdek i misiów sprawiała przedszkolakom dekoracja ciasteczek, wszyscy wykazali się olbrzymią pomysłowością i inwencją twórczą. Ciasteczka wyglądają przepięknie i pysznie smakują, dobrze, że choć trochę udało się uchronić przed łakomczuchami.
Najważniejsze jednak jest sama istota takich zajęć z dziećmi – utrwalanie i pielęgnowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
W połowie grudnia nasza „zerówka” wraz z dziećmi z SP Radziszewo wybrała się do Muzeum Techniki w Szczecinie. W muzeum prezentowana jest historia szczecińskiej komunikacji miejskiej oraz szczeciński przemysł motoryzacyjny. Dzieci mogły zobaczyć tramwaje, autobusy, samochody osobowe, motocykle itp., których już od dawna nie ma na ulicach. Przed zwiedzaniem muzeum przedszkolaki wzięły udział w zajęciach pt. ”Czym podróżujemy”. Pani prowadząca w bardzo ciekawy sposób przedstawiła różne środki lokomocji poruszające się po lądzie, wodzie i w powietrzu. Dzieci podczas zajęć mogły się wykazać swoimi wiadomościami, w nagrodę otrzymały kilka kolorowanek tematycznie związanych z zajęciami. Zwiedzając muzeum, oglądając wiele ciekawych eksponatów – największą uwagę dzieci przyciągnęły tramwaje i autobus zwany „ogórkiem”.
Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie „Eureki” czyli wystawy zwanej naukowym wesołym miasteczkiem, której głównym celem jest zainteresowanie dzieci fizyką w maksymalnie prosty i atrakcyjny sposób. W „Eurece” przedszkolaki w sposób zabawowy poprzez działanie na przyrządach mogły wiele się nauczyć, doświadczyć i przeżyć. Prezentowane przedmioty w bardzo prosty sposób działając na wyobraźnię dziecka przedstawiają skomplikowane prawa fizyki. Dzieci nie miały ochoty opuszczać tego niezmiernie ciekawego miejsca, były zafascynowane doświadczeniami, w których brały bezpośredni udział, bardzo przeżyły wizytę w „Eurece”. Wycieczka okazała się bardzo pouczająca i ciekawa, ponieważ pozytywne emocje sprawiają, że wiedza zdobyta i nowe doświadczenia zapadną na długo w umysłach naszych najmłodszych. Warto odwiedzać ciekawe miejsca!
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. księcia Barnima I w Żabnicy już od wielu lat przygotowują wigilijną uroczystość. Od rana w klasach wraz z wychowawcami dzieci przygotowują tradycyjne wigilijne potrawy oraz dekorują świąteczny stół. Nie może się obyć bez tradycyjnego bożonarodzeniowego misterium czyli jasełek, które jak zwykle otwierają wigilijne spotkanie. Zwyczajowo z okazji bożonarodzeniowej uroczystości następuje rozstrzygnięcie świątecznego konkursu organizowanego przez świetlicę szkolną. W tym roku tematem dziecięcych zmagań była - świąteczna kartka. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i słodkie nagrody Następnie proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jana Marii Vianneya ksiądz kanonik Jerzy Brocławik odczytał fragment Ewangelii Św. Łukasza i złożył wszystkim dzieciom świąteczne życzenia. Na zakończenie po przełamaniu się opłatkiem przez przedstawicieli uczniów nauczycieli i rodziców z księdzem proboszczem i dyrekcją szkoły wszyscy przy dźwięku tradycyjnych kolęd ucztowali przy suto zastawionym stole. Za wszelką pomoc udzieloną w organizacji uroczystej wigilii społeczność szkolna składa serdeczne podziękowanie.
7 grudnia w naszej szkole odbyło się przedstawienie mikołajkowe pt „Spotkanie z Mikołajem” przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Dzieci powiedziały wierszyki i zaśpiewały piosenki wprowadzając nas w nastrój iście mikołajkowy. Nie zabrakło również słodkości - przygotowanych wcześniej przez dzieci pierników. Mikołaj obdarował nimi wszystkich uczniów, nie zapomniał także o nauczycielach i pracownikach naszej szkoły.
Aby osiągnąć cele wychowania przedszkolnego należy wspomagać rozwój, wychowywać i kształcić dzieci w wielu obszarach.
Jednym z nich jest wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem. Kontakt z szeroko pojętą sztuką jest bardzo ważnym elementem w rozwoju emocjonalnym i społecznym każdego człowieka w tym dziecka. Teatr stanowi nie tylko wspaniałą rozrywkę ale w niesamowity sposób otwiera przed dziećmi nowe możliwości: rozwija myślenie abstrakcyjne, przełamuje lęki, buduje poczucie własnej osobowości, kształtuje i pielęgnuje poprawną wymowę, rozwija wyobraźnię i intelekt. Wczesne kontakty z teatrem pozwalają wyrobić u dziecka nawyk odwiedzania ośrodków kultury jako miejsca atrakcyjnego spędzania wolnego czasu, zachęcają do rozwoju własnej twórczości.
Nasze przedszkolaki wraz z przedszkolakami z SP Radziszewo miały możliwość piątego listopada oglądać w Teatrze Lalek „Pleciuga” przedstawienie pt. „Smok w krainie parasoli”. Spektakl był bardzo dynamiczny, kolorowy, przeplatany licznymi piosenkami, nic więc dziwnego, ze bardzo podobał się dzieciom. Najważniejsze, że zrozumiały płynące z niego przesłanie: „każdy (nawet smok) bez względu na swój wygląd i posturę może być dobry i zasługuje na szacunek”.
Bardzo dziękujemy p. Małgorzacie Wiśniewskiej z Dolnej Odry za bezpłatne udostępnienie autokaru na wyjazd dzięki, któremu większość naszych dzieci pierwszy raz odwiedziło teatr.
W ubiegłą środę odwiedziły nas dzieci z przedszkola TPD w Starych Brynkach, w Daleszewieoraz „zerówiaki” ze Szkoły Podstawowej w Radziszewie. Spotkanie upłynęło pod znakiem wspólnej zabawy i wróżb andrzejkowych. Dzieci bawiły się zgodnie, miło spędziły czas. Mamy nadzieję, że wkrótce znów nadarzy się okazja do spotkania z naszymi przyjaciółmi.
Zgodnie ze szkolną tradycją 25 listopada odbyła się andrzejkowa zabawa taneczna dla uczniów. W tym roku zabawę organizował Samorząd Uczniowski, który zadbał o dekorację sali, zorganizował muzykę oraz konkursy dla uczestników tanecznych szaleństw. Oczywiście nie zabrakło także andrzejkowych wróżb. Za całość odpowiadali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego Jordana Wasilewska i Adam Zieliński. Obie grupy klas I-III oraz IV-VI doskonale się bawiły co obrazuje fotograficzna dokumentacja imprezy.
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!". Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. W naszej szkole jak zawsze pamiętała o tym dniu biblioteka. Najpierw czworo uczniów których data urodzin jest najbardziej zbliżona do dnia święta ulubionego dziecięcego pluszaka otrzymała piękne pluszowe misie.
Dziewczynki ze starszych klas wykonały misiową piosenką, a apel zakończyło tradycyjne „misiowe co nieco” tym razem w formie słodkich lizaków ufundowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Dzieci z klas I-III wysłuchały w ramach akcji „Cała polska czyta dzieciom” fragmentów książek o misiowych przygodach i kolorowały najpiękniejsze książkowe misie.