Nasze dzieci z „zerówki” i klasy I zostały zaproszone przez przedszkolaki z przedszkola TPD w Starych Brynkach i ich wychowawczynię p. Sylwię na spotkanie, w którym wzięły również udział dzieci z przedszkola TPD w Daleszewie. Wszystkie dzieci bardzo zgodnie i aktywnie uczestniczyły w licznych zabawach przygotowanych przez p. Sylwię, uśmiech goszczący na ich twarzach wskazywał, że czują się wspaniale wśród nowych kolegów i koleżanek i dobrze bawią. Zwieńczeniem wspólnej zabawy była słodka uczta, która również wszystkim przypadła do gustu.
Wycieczka gimbusem do Starych Brynek umożliwiła dzieciom poznanie nowych ludzi i ich otoczenia. Jednym słowem było SUPER i już wkrótce spotkamy się z nowymi przyjaciółmi na podobnej zabawie w naszej szkole. Do zobaczenia.
24 oraz 26 listopada odbyły się w Szczecinie podsumowania konkursów na najaktywniejsze Szkolne Koło Ligi Przyrody działające w województwie zachodniopomorskim oraz konkursu na makietę przedstawiającą odnawialne źródła energii. W wypadku konkursu dla szkolnych kół LOP , była to już 35 edycja zmagań w którym organizatorzy zwracają głównie uwagę na współpracę szkół ze środowiskiem lokalnym, podejmowane akcje ekologiczne oraz promocję działań w mediach . W kategorii szkół podstawowych w gronie laureatów po raz kolejny znalazła się Szkoła Podstawowa im. księcia Barnima I w Żabnicy, która zajęła II miejsce w województwie. III lokatę w tej rywalizacji wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie.
Zarząd LOP w Szczecinie dokonał również podsumowania dwóch wojewódzkich konkursów na autorski scenariusz lekcji dla uczniów wzbogacający program nauczania o tematy związane z odnawialnymi źródłami energii oraz konkursu na makietę przedstawiającą odnawialne źródła energii. Były to konkursy zorganizowane w ramach kampanii edukacyjnej „OZE bliżej nas” przez Wojewódzki Zarząd LOP we współpracy z WFOŚiGW w Szczecinie. W kategorii scenariuszy dla uczniów klas I-III trzecie miejsce zdobyła Maria Chrobak ze Szkoły Podstawowej w Żabnicy, a w kategorii scenariuszy dla uczniów klas IV- VI również trzecie miejsce uzyskała Alicja Skórniewska za Szkoły Podstawowej nr 1 w Gryfinie. W konkursie na makietę przedstawiającą odnawialne źródła energii w kategorii przedszkolaków najlepszą pracę w województwie wykonał Daniel Zdanowski z oddziału przedszkolnego przy SP Żabnica, a w kategorii klas I-III drugie miejsce w województwie zdobyła Julia Dąbkowska z Żabnicy. Wyróżnienia otrzymali również Kamelia Gazińska oraz Jakub Dąbkowski z Żabnicy. Nagrody i dyplomy ufundowane przez WFOŚiGW otrzymali również wszyscy pozostali biorący udział w konkursie uczniowie.
Dzień 20 listopada - obchodzony decyzją Sejmu RP jako Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - ma on zawsze w naszej szkole szczególny charakter .Uzyskaliśmy bowiem specjalny certyfikat UNICEF za szczególne osiągnięcia w promowaniu praw dzieci. Także w tym roku Rzecznik Praw Dziecka wystosował do wszystkich szkół i przedszkoli w Polsce okolicznościowy list, aby w tym dniu placówki przypominały wszystkim o prawach dzieci.
Na tegoroczną uroczystość w Żabnicy przybyli wicestarosta gryfiński Jerzy Miler, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie Zdzisław Kmieciak, powiatowy komendant Straży Pożarnej bryg. Jacek Rudziński, dyrektor Przedszkola nr 1 w Gryfinie Małgorzata Jabłońska, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jana Marii Vianneya ks. kanonik Jerzy Brocławik oraz przewodnicząca Rady Rodziców Katarzyna Gazińska.
Dzieci w wierszach i piosenkach przypomniały o swoich prawach, a zaproszeni goście odczytali fragmenty różnych utworów, zawierających najczęściej w nieco żartobliwej formie, najważniejsze prawa dzieci. Na zakończenie zaproszeni goście wspólnie ze wszystkimi pracownikami szkoły zaśpiewali piosenkę nawiązującą do najważniejszych dziecięcych praw, pragnień i marzeń. Finałowym akcentem tego ważnego święta było wypuszczenie w niebo balonów z karteczkami zawierającymi najważniejsze prawa dzieci. Mamy nadzieję, że dotrą one jak najdalej, informując wszystkich o najważniejszych prawach najmłodszych
We wtorek 10 listopada w naszej szkole tradycyjnie odbył się uroczysty apel z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowali go uczniowie klasy VI we współpracy z czwartoklasistami (Irenką Malewicz, Martynką Zimecką i Martinem Grzelczykiem). Nad występem czuwała pani Anna Szewczyk. Montaż słowno- muzyczny stał się okazją do refleksji na temat tego, jakie znaczenie we współczesnej rzeczywistości mają dla młodych Polaków pojęcia Ojczyzna oraz patriotyzm.
W dniu 4 listopada uczniowie klas IV,V i VI wraz ze swoimi wychowawczyniami, wybrali się do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Celem wycieczki było zobaczenie interaktywnej wystawy „Miasto Nauki”, będącej przykładem nowoczesnej komunikacji naukowej i wyjątkową formą zapoznania nas - widzów - z podstawowymi prawami przyrody. Zamysłem ekspozycji jest ożywienie zainteresowania nauką w społeczeństwie, wspomaganie samodzielnego uczenia się oraz uzupełnienie oferty systemu szkolnictwa. Ma ona inspirować do odkrywania i zrozumienia świata poprzez samodzielne doświadczenie.
Na ekspozycji liczącej ponad 40 obiektów edukacyjnych poprzez zabawę mogliśmy między innymi poznać takie zagadnienia jak odbicie, załamanie i rozszczepienie światła, efekt stroboskopowy, miraż, prawdziwe lustro, dyfrakcja, polaryzacja. Największymi atrakcjami były niespotykane w Polsce eksponaty prezentujące różne ciekawe zjawiska. Studnia bez dna, komora nieskończoności, lewitacja, wymazywanie twarzy, tańczące śrubki – to tylko niektóre przykłady. Jednym z większych stanowisk doświadczalnych na ekspozycji był także „wirujący domek”. Na przykładowych modelach medycznych głowy i oka mogliśmy zrozumieć działanie naszych narządów wzroku. Na wystawie, po której zostaliśmy oprowadzeni przez profesora fizyki, można było dotykać wszystkich przedmiotów eksperymentować na sobie. Następnie udaliśmy się do sali pokazowej, gdzie inny profesor pokazywał nam - oczywiście z naszym udziałem - przeróżne doświadczenia z ciekłym azotem. Warto było zdobyć trochę nowej wiedzy. Tym bardziej, gdy do dyspozycji mieliśmy nowoczesny sprzęt interaktywny, a zamiast suchej teorii - naukowe informacje, których mogliśmy doświadczyć w praktyce.
Elżbieta Tomaszczyk
Dnia 20 października uczniowie klasy IV zaprosili na lekcję przyrody niecodziennych gości. Martyna Zimecka zaprezentowała koleżankom i kolegom kaczkę z hodowli dziadków. Irena Malewicz przyprowadziła swoją ukochaną świnkę Lilę, a Lena Kłopotek i Julia Smalec przedstawiły swoje zabawne koty, Zbójka i Kitkę.
Uczniowie pięknie zaprezentowali swoich podopiecznych, opowiedzieli o ich potrzebach, przyzwyczajeniach oraz jak opiekują się przyjaciółmi. Wszyscy doszliśmy do wniosku, że hodowla zwierząt to bardzo pracochłonne i odpowiedzialne zajęcie, ale warto przygarnąć i pokochać zwierzaka, bo - „ każda droga jest prosta, gdy ma się przy sobie przyjaciela, którego można potrzymać za łapę…”
Bardzo dziękujemy rodzicom, dzięki którym zwierzęta mogły przyjechać do szkoły. Wasze zaangażowanie umożliwiło przeprowadzenie ciekawych zajęć. Żywa lekcja przyrody okazała się świetną edukacją przyrodniczą.
Elżbieta Tomaszczyk
Co roku w październiku w szkołach na wszystkich kontynentach obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to ustanowione w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotek Szkolnych na stałe weszło do kalendarza szkolnego także w Polsce. Jego celem jest przede wszystkim krzewienie czytelnictwa oraz prezentowanie możliwości bibliotek szkolnych współpracujących z uczniami i nauczycielami. Od 4 lat obchody bibliotecznego święta przedłużyły się do całego miesiąca. W tym czasie w wielu bibliotekach szkolnych odbywają się konkursy, imprezy i akcje promocyjne.
Biblioteka Szkoły Podstawowej w Żabnicy ponownie przyłączyła się do popularyzacji czytelnictwa, organizując pod koniec października kolejne spotkanie z twórczością Bolesława Prusa jako kontynuację akcji „Narodowe Czytanie”. Tym razem klasy IV-VI wysłuchały treści noweli pt. „Antek” opowiadającej o trudnym losie wiejskich dzieci żyjących pod koniec XIX w. na terenach zaboru rosyjskiego. W rolę lektorów wcielili się chętni uczniowie.
W bibliotece szkolnej znaleźć można wiele interesujących lektur. Zachęcamy wszystkich, małych i dużych czytelników, do jak najczęstszego korzystania z naszego księgozbioru.
Ważnym dniem dla całej społeczności szkolnej były wybory uzupełniające do Samorządu Uczniowskiego, które odbyły się w poniedziałek 19 października. Pod bacznym okiem opiekuna samorządu i komisji wyborczej złożonej z trzech uczniów w specjalnie przygotowanym „lokalu wyborczym” poszczególne klasy oddawały swoje głosy. Zgłoszonych zostało 6 kandydatur spośród, których uczniowie i pracownicy szkoły wybierali 4 nowych członków samorządu. W skład nowego Samorządu Uczniowskiego w wyniku głosowania weszli:
1. Oliwia Kornowicz kl.VI
2. Nikola Maszczyk kl.VI
3. Miłosz Poźniak kl.V
4. Irena Malewicz kl.IV
Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego został Jakub Poźniak z kl.VI
Dzień Edukacji Narodowej popularnie nazywany również Dniem Nauczyciela to święto, które obchodzimy co roku 14 października. Upamiętnia rocznicę powstania pierwszego w naszym kraju ministerstwa oświaty, czyli Komisji Edukacji Narodowej (KEN).
Z tej okazji 13 października w szkolnej świetlicy odbył się uroczysty apel. Słowno-muzyczny montaż został przygotowany przez uczniów klas IV - VI pod kierunkiem opiekunów Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie dziękowali nauczycielom za trud jaki wkładają w nauczanie i wychowanie. Słowa wdzięczności kierowano także pod adresem dyrekcji szkoły i pracowników obsługi.
Po krótkiej części artystycznej wszyscy pracownicy szkoły zostali obdarowani symbolicznym kwiatem róży przy tradycyjnym „Sto lat” śpiewanym przez wszystkich uczniów.
Muzyka odgrywa ważną rolę w naszym świecie. Według niektórych„ łagodzi obyczaje” czy też „łączy pokolenia”. Pomaga zwalczyć nudę, smutek a nawet lęk. Poprawia pamięć i koncentrację. Może nas natchnąć do działania. Dzięki niej możemy zmienić stosunek do pewnych spraw, patrzeć na świat z innej perspektywy.
W dniu 1 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. To nietypowe święto zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy amerykańskiego kompozytora i wirtuoza gry na skrzypcach- Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki, działającej przy UNESCO. Z tej okazji organizowane są rozmaite przedsięwzięcia mające na celu przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocję muzyków – ludzi tworzących wspaniały świat dźwięków. Święto muzyki to okoliczność sprzyjająca wielu koncertom i innym muzycznym wydarzeniom. Do takich wydarzeń należy XVII edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, w którym o zwycięstwo walczą młodzi pianiści z całego świata.
Biblioteka szkolna przy współpracy dyrekcji i szóstoklasistów przyłączyła się do obchodów tego święta, organizując spotkanie z literaturą i muzyką. Przy akompaniamencie nastrojowych utworów słynnych kompozytorów recytatorzy z klasy VI zaprezentowali wiersze o tematyce muzycznej .Pan dyrektor Sławomir Fuks, pani wicedyrektor Irena Bis oraz pani bibliotekarka Anna Szewczyk przeczytali wzruszające opowiadania o dzieciach, ich marzeniach i przygodach z muzyką pochodzące z książki pt. „Tajemnicze dźwięki” autorstwa pani Anny Czerwińskiej – Rydel, pisarki, która gościła w naszej szkole dwa lata temu. Wysłuchaliśmy także krótkiego koncertu skrzypcowego w wykonaniu uczennicy klasy VI – Niny Kłopotek. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z galerią światowej sławy muzyków przygotowaną przez szkolną bibliotekę.
Mamy nadzieję, że Międzynarodowy Dzień Muzyki znajdzie stałe miejsce w kalendarzu imprez naszej szkoły i stanie się okazją do sympatycznych uroczystości. Niech muzyka jak najczęściej gości w naszym życiu, przynosząc nam radość, wytchnienie i ukojenie
Jedną z ważniejszych uroczystości w kalendarzu imprez jest w Szkole Podstawowej im. księcia Barnima I pasowanie na ucznia. Tym razem do tej wielkiego święta 18 pierwszoklasistów przygotowywało się pod kierunkiem wychowawczyni Pani Ewy Stefańskiej. Wśród honorowych gości znaleźli się tym razem Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie Pan Zdzisław Kmieciak, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Katarzyna Gazińska oraz Pani Magdalena Zając z miejscowej drużyny OSP. Po krótkim programie artystycznym pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów oraz złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Starsi uczniowie przygotowali dla swoich młodszych kolegów skromne upominki, a cały radosny dzień zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dyrekcja szkoły składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom które włączyły się w przygotowanie tej bardzo ważnej uroczystości, a pierwszoklasistom życzy wielu sukcesów na całej drodze obowiązków szkolnych
I Sportowe Żabnickie Potyczki Rodzinne
W dniu 19 września Rada Sołecka wsi Żabnica zorganizowała we współpracy z naszą szkołą rodzinne zawody sportowe. Do rywalizacji w rodzinnym wieloboju sprawnościowym zgłosiło się aż 15 drużyn, co przyczyniło się do wielkich emocji w walce o czołowe lokaty. Wszystkie drużyny musiały się zmierzyć z różnorodnymi konkurencjami, w których trzeba się była wykazać szybkością, zwinnością i ogólna sprawnością fizyczną. Co ciekawe drużyny stanowiły nie tylko rodzice i dzieci , ale także babcie z wnuczkami. Po niezwykle zażartej walce zwyciężyli Michał i Bartosz Gańko wyprzedzając zaledwie o jedną sekundę parę Marek i Marcel Medyńscy.Trzecie miejsce zajęły Elżbieta Frątczak i Basia Kosanko.
Na zakończenie wszystkie przybyłe na imprezę dzieci rywalizowały w indywidualnej walce podczas pokonywania toru przeszkód. To najlepsza była Irena Malewicz, która wyprzedziła Julię Danielewicz i Marcela Medyńskiego. Wszystkie dzieci biorące udział w rodzinnych zmaganiach otrzymały pamiątkowe medale, a zwycięzcy nagrody rzeczowe i piękne puchary. Fundatorem nagród było Sołectwo Żabnica, które także zapewniło poczęstunek dla wszystkich startujących.
Szkolne czytanie dzieł Bolesława Prusa
Pan prezydent Bronisław Komorowski trzy lata temu zainicjował akcje „Narodowe czytanie”. W tym roku było to czytanie „Lalki”. Podobnie jak w latach ubiegłych nauczyciele i uczniowie ze Szkoły w Żabnicy wzięli udział w tej pięknej i pożytecznej akcji. Panie bibliotekarki przygotowały krótką informację o życiu i twórczości Bolesława Prusa, wybrały do przeczytania nie „Lalkę’ ale nowelę ”Katarynka”, tematyka jest bliższa dzieciom. Czytali pan dyrektor i jego zastępczyni oraz obie panie bibliotekarki. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali ich uczniowie z klas IV- VI. Nasza akcja „Szkolne czytanie” będzie kontynuowana i już w październiku przeczytamy następną nowelę. Tym razem czytającymi będą chętni uczniowie.
1 września, odświętnie ubrani uczniowie Szkoły Podstawowej im. Barnima I w Żabnicy wraz z towarzyszącymi im rodzicami zgromadzili się na placu apelowym na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2015/2016.
Na uroczystość przybyli goście : Przewodniczący Rady Miasta –pan Zdzisław Kmieciak oraz proboszcz parafii Żabnicy – ks. Jerzy Brocławik
Zgromadzonych powitał dyrektor szkoły pan Sławomir Fuks . Szczególnie serdeczne słowa zostały skierowane do dzieci 6-letnich rozpoczynających przygodę z nauką w klasie I. Najmłodsi uczestnicy uroczystości otrzymali z rąk wychowawców drobne upominki – pierwszoklasiści - teczki na świadectwa i dyplomy, a pięciolatki i sześciolatki z oddziału przedszkolnego znaczki „Witaj Szkoło” . Pierwsze spotkanie ze szkołą zakończyły spotkania z wychowawcami w poszczególnych klasach. Dyrektor podkreślił, iż początek roku szkolnego jest zawsze ważnym momentem w życiu całej społeczności szkolnej, a więc nauczycieli, uczniów i rodziców. Każdy wiąże z nowym rokiem szkolnym nadzieje, ale jest też pełen obaw przed tym co ten rok przyniesie.
W ciepłych słowach przywitał nowego proboszcza księdza Jerzego Bracławika oraz panią Annę Podolską, która od września będzie pracowała w świetlicy szkolnej