Aż trudno uwierzyć, że w tym roku świętowaliśmy po raz piąty, jubileuszowy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Początki tego święta sięgają roku 2010, ale przez dwa pierwsze lata obchody miały charakter regionalny. Dopiero w dniu 13 września 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął przez aklamację uchwałę w sprawie ustanowienia dnia 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Nasze dzieci z oddziału przedszkolnego razem z wychowawczynią Anną Podolską postanowiły obchodzić swoje święto wspólnie z przedszkolakami z Punktów Przedszkolnych TPD ze Starych Brynek i Sobiemyśla. W czasie spotkania nie zabrakło wspólnych zabaw i tańców, a słodki poczęstunek był doskonałym uzupełnieniem tego dnia pełnego wrażeń.
23 września odbyły się w naszej szkole zajęcia edukacyjne "Polacy w Operacji Market-Garden", które miały na celu wprowadzenie uczniów w atmosferę wydarzeń widowiska historycznego "Orły nad Nijmegen", które zostało pokazane 24 września 2016 r. na nabrzeżu w Gryfinie. Główną ideą spotkania z uczniami było przybliżenie zagadnień związanych z działaniami wojsk alianckich na froncie zachodnim we wrześniu 1944 r. Szczególny nacisk prelegenci położyli na rolę, jaką w działaniach tych odegrali żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a w szczególności Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Prelekcja składała się z części teoretycznej oraz praktycznej, która najbardziej podobała się uczniom, gdyż obejmowała prezentację umundurowania, wyposażenia oraz uzbrojenia polskich żołnierzy.
Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły postanowili włączyć się w kolejną edycję narodowego czytania pod patronatem Prezydenta RP. Imprezę zorganizowały bibliotekarki szkolne Barbara Fuks i Anna Szewczyk. Przedstawiły one ideę tej wspaniałej inicjatywy oraz przypomniały najważniejsze dokonania pisarskie Henryka Sienkiewicza. Fragmenty dzieł naszego wybitnego pisarza laureata nagrody Nobla odczytali m.in. dyrektor szkoły Sławomir Fuks, wicedyrektor szkoły Irena Bis, nauczyciele i uczniowie. Motywem głównym narodowego czytania w Żabnicy była powieść „W pustyni i w puszczy” na której wychowywały się całe pokolenia młodych Polaków. Wszyscy uczestnicy spotkania zarówno z klas młodszych jak starszych z uwagę przysłuchiwali się fragmentom utworu Henryka Sienkiewicza sławiącego prawdziwą przyjaźń, odwagę i przywiązanie do ojczyzny.
1 września w naszej szkole rozpoczęto rok szkolny 2016 /17. Przy pięknej słonecznej pogodzie uczniowie ich rodzice i pracownicy szkoły wzięli udział w krótkiej uroczystości na szkolnym boisku. Dyrektor Sławomir Fuks powitał serdecznie przybyłych na inaugurację gości: Burmistrza Miasta i Gminy Mieczysława Sawaryna, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Kmieciaka oraz Sołtysa wsi Żabnica Jerzego Piaseckiego . Przywitał także dziękując jednocześnie za odprawienie Mszy Św. rozpoczynającej nowy rok szkolny Księdza Kanonika Jerzego Brocławika. Burmistrz Mieczysław Sawaryn przywitał wszystkich uczniów i ich rodziców oraz pracowników szkoły życząc im wiele sukcesów w pracy i nauce w nowym roku szkolnym. Wręczył również razem z Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Kmieciakiem drobne upominki najmłodszym uczniom w postaci teczek na szkolne świadectwa i okolicznościowych znaczków. Dyrektor Sławomir Fuks podziękował władzom samorządowym i sołtysowi wsi za zaangażowanie w remont korytarzy szkolnych i renowację szkolnego boiska zapowiadając jego uroczyste otwarcie w drugiej połowie września. Na zakończenie pierwszego dnia pobytu w szkole uczniowie spotkali się z wychowawcami klas na krótkich spotkaniach organizacyjnych.
24 czerwca był ostatnim dniem roku szkolnego 2015/2016. Jak zwykle Msza św. w parafialnym kościele rozpoczęła uroczystości pożegnania na dwa miesiące murów szkoły. Ksiądz Proboszcz Jerzy Brocławik podziękował pracownikom naszej placówki oraz rodzicom uczniów, a dzieciom życzył słonecznych i bezpiecznych wakacji. Punktualnie o godz. 9.00 rozpoczęły się główne uroczystości w budynku szkoły. Oprócz kadry pedagogicznej, pracowników administracji i obsługi oraz uczniów i ich rodziców przybyli do Żabnicy znamienici goście: Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Kmieciak, Proboszcz Jerzy Brocławik oraz Sołtys wsi Czepino Józef Zajączkowski. Występ przedszkolaków z Ogniska TPD w Starych Brynkach rozpoczął szkolne uroczystości zbierając od wszystkich zebranych zasłużone owacje.
A potem po oficjalnych wystąpieniach rozpoczął się program artystyczny przygotowany przez tegorocznych absolwentów pod kierunkiem wychowawczyni Anny Szewczyk. Piękny wzruszający montaż był okazją do miłych wspomnień po sześciu latach nauki w naszej szkole. Następnie najlepsi uczniowie Nina Kłopotek i Jakub Poźniak odebrali z rąk Pana Burmistrza stypendia za wyniki w nauce, a z rąk Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej upominki ufundowane przez firmę Krzysztofa Hładkiego. Rodzice wymienionych wyżej uczniów otrzymali listy gratulacyjne, a wychowawczyni wręczyła uczniom świadectwa z wyróżnieniem. Potem wszyscy pozostali uczniowie klasy VI otrzymali dyplomy absolwenta, a wyróżniający się w pracy społecznej na rzecz szkoły nagrody książkowe. Na zakończenie uroczystości nagrody otrzymali najlepsi uczniowie klasy IV i V, a klasa VI przy dźwiękach pięknej sentymentalnej piosenki rozwiązała się po latach nauki. Spotkania z wychowawcami w poszczególnych klasach zakończyły rok szkolny. Dyrekcja szkoły wraz ze wszystkimi nauczycielami dziękuje wszystkim uczniom za pracę w roku szkolnym 2015/2016 i życzy udanych wspaniałych wakacji
Przed Wami kochani uczniowie wiele wakacyjnych niezwykłych przygód – wycieczek i zabaw. Jest to czas nie tylko swobody, ale co za tym idzie – także brawury i lekkomyślności, skutkującej niejednokrotnie tragicznymi wydarzeniami. Dlatego dzieci z klas 0 – V zebrały w krótkim apelu najważniejsze zasady bezpiecznego wypoczynku i zachęcały wszystkich do rozważnego korzystania ze wszystkich przyjemności, jakich dostarczają wakacje! Na zakończenie Pani wicedyrektor Irena Bis życzyła w imieniu Rady Pedagogicznej wszystkim dzieciom wielu wakacyjnych niezapomnianych wrażeń i bezpiecznego powrotu do zajęć w nowym roku szkolnym.
22 czerwca 2016 roku w Zespole Szkół przy ulicy Iwaszkiewicza 70 odbyła się uroczysta Gala Laureatów, podczas której Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn wyróżnił najzdolniejszych uczniów z terenu gminy Gryfino, a także nauczycieli oraz instruktorów.
Gala Laureatów to uroczystość gromadząca najlepszych uczniów z placówek oświatowych z gminy Gryfino oraz tych, którzy przyczynili się do ich sukcesów - nauczycieli i rodziców. Nagrody i podziękowania wręczali: Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn, Wicestarosta Powiatu Gryfińskiego Jerzy Miller, oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie Tomasz Namieciński. Nasza szkołę na Gali Laureatów reprezentowali :
Szymon Jewsiej - Klasa I –laureat Wojewódzki ego konkursu „Wokół Symboli Narodowych” – opiekun Ewa Stefańska
Nina Kłopotek –klasa VI – najwyższa średnia w szkole -5,8 oraz finalistka Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego organizowanego przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty-opiekun Anna Szewczyk
Maksymilian Lipka – klasa III -zdobywca II miejsca w Wojewódzkim konkursie plastycznym „Moja mleczna kraina” -opiekun Barbara Fuks
Bartosz Gańko oraz Jakub Poźniak - klasa VI - uzyskali Maksymalny wynik w sprawdzianie szóstoklasisty z języka angielskiego – opiekun Andrzej Juszko
Uczniom oraz ich nauczycielom oraz rodzicom serdecznie gratulujemy
Dzień 24 maja był bardzo uroczystym dniem w „zerówce”, ponieważ gościliśmy Mamusie i Tatusiów z okazji ich święta. Dzieci od dłuższego czasu przygotowywały się do tej uroczystości, wytrwale ćwiczyły wierszyki i piosenki, aby dobrze wypaść przed rodzicami. Były wiersze z życzeniami dla mam i tatusiów, piękne piosenki i scenka "budzenie tulipana". Zebrani rodzice z wielkim wzruszeniem słuchali swoich pociech. Pojawiały się łzy, ale nie brakowało też śmiechu. Po części artystycznej dzieci wręczyły swoim bliskim przygotowane przez siebie laurki. kwiaty i serduszka. Uściskom i całusom nie było końca Wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego świętowania przy pięknie zastawionym stole, na którym znalazły się smakołyki przygotowane przez dzieci i mamusie. Wiele radości zarówno dzieciom jak i rodzicom sprawiły wspólne tańce i zabawy, które zakończyły tę miłą uroczystość.
W dniu 14.06.2016 r. uczniowie klas IV-VI pod opieką wychowawców wybrali się na wycieczkę do Poznania - stolicy Wielkopolski słynącej z bogatej historii i tradycji, pięknych zabytków oraz ciekawych atrakcji. Nad bezpieczeństwem i komfortem naszej podróży czuwał pan przewodnik, który opowiadał nam rozmaite fakty historyczne i anegdoty związane z dziejami miasta.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od starówki. Małe, urokliwe uliczki powiodły nas na Stary Rynek – ogromny plac, którego centralnym punktem jest przepiękny renesansowy Ratusz. Pomimo deszczowej aury otaczał nas tłum turystów, którzy, podobnie jak, my przybyli w to miejsce, aby w samo południe zobaczyć swoisty spektakl w wykonaniu słynnych koziołków trykających się na ratuszowej wieży w rytm uderzeń zegara. Następnie udaliśmy się do Muzeum Rogalowego mieszczącego się w 500-letniej kamienicy, w której zachował się wystrój z epoki renesansu, m.in. autentyczny drewniany strop z polichromią. Tam obejrzeliśmy pokaz powstawania Rogali Świętomarcińskich prowadzony przez Rogalowego Mistrza, rodowitego poznaniaka, wuja Binia. W trakcie warsztatów poznaliśmy tajniki receptury i przebieg produkcji rogali, a także usłyszeliśmy legendy o ich powstaniu. Uczniowie zaopatrzeni w profesjonalne czepki i fartuchy uczestniczyli we wspólnym wypieku przy użyciu tradycyjnych narzędzi, a potem obejrzeli prezentację multimedialną o historii i dumach Poznania. Pobyt w muzeum stał się również okazją do nauki elementów gwary poznańskiej. Pokaz zakończyła degustacja pysznych rogali. Zaopatrzeni w zapas słodkich przysmaków udaliśmy się na Stare Miasto. Spacer wśród zabytkowych kamieniczek budniczych i zakup oryginalnych pamiątek dodatkowo uatrakcyjnił nasz aktywny wypoczynek. Na szczęście zza chmur wyjrzało słońce, które towarzyszyło nam już do końca dnia.
Kolejnym punktem wycieczki był przejazd w kierunku ośrodka sportowo-rekreacyjnego Malta Ski, znajdującego się w pobliżu Jeziora Maltańskiego, który w sezonie letnim i zimowym oferuje dzieciom oraz dorosłym wiele atrakcji, takich jak stoki narciarskie do jazdy na nartach i snowboardzie, kolejka górska, Mini Golf, park linowy itp. Na miejscu każdy uczestnik wyprawy miał okazję zjechać letnim torem saneczkowym, co wielu z nas podniosło poziom adrenaliny.
Ostatni etap zwiedzania to wizyta w nowym Zoo położonym na Białej Górze w okolicach Jeziora Maltańskiego. Teren ogrodu zoologicznego usytuowany jest na pagórkowatym terenie leśnym z sześcioma stawami i obejmuje ok. 117 hektarów, dając schronienie wielu gatunkom fauny zagrożonym wyginięciem. Spacerując alejkami parku, mogliśmy podziwiać egzotyczne zwierzęta z całego świata często eksponowane na rozległych wybiegach w warunkach zbliżonych do naturalnych.
Późnym popołudniem zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy w podróż powrotną do domu. Wyjazd do Poznania umożliwił nam poszerzenie wiedzy o historii i kulturze naszego kraju, a także stał się okazją do przeżycia wspólnej przygody
10 czerwca nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM” zorganizowanej przez redakcję miesięcznika “Biblioteka w Szkole”. Celem akcji była promocja czytania książek wśród uczniów i inicjowanie mody na czytanie. 10 czerwca 2016 roku o 10.00 uczniowie z całej Polski zabrali się w swoich szkołach i wspólnie czytali książki chcąc ustanowić rekord czytania w jednym momencie. W Żabnicy na boisku zebrali się uczniowie szkoły, nauczyciele oraz pracownicy obsługi. Bezpośrednio po wspólnym czytaniu wszystkie tytuły książek zapisano kolorową kredą na placu przed szkołą. Akcja była jednocześnie promocją działania bibliotek szkolnych oraz publiczno - szkolnych, a taka działa właśnie w Żabnicy służąc w godzinach przedpołudniowych uczniom, a po południu mieszkańcom. Sprawozdanie z akcji łącznie z fotograficzną dokumentacją trafiło do organizatorów, a jej wyniki poznamy do końca wakacji.
W dniach 2 i 3 czerwca nasza szkoła świętowała „złoty” jubileusz 50 – lecia. 2 czerwca uroczystą mszą świętą w miejscowym kościele pw. Św. Jana Marii Vianney’a rozpoczęły się obchody tego ważnego dla całej społeczności szkolnej święta. 3 czerwca odbyły się główne uroczystości rocznicowe. Wśród przybyłych na nasze święto gości znaleźli się: Artur Szałabawka - poseł na Sejm RP, Jerzy Miler – wicestarosta gryfiński, Mieczysław Sawaryn - Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino, Zdzisław Kmieciak - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie, Magdalena Zarębska-Kulesza - Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Barbara Bora –Bogumił Wiceprezes Oddziału Regionalnego TPD w Szczecinie, Krystyna Milewska - Kierownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie, Maria Bochenek - sekretarz Zarządu Wojewódzkiego LOP w Szczecinie, mł. bryg Andrzej Prokopski Powiatowy Komendant PSP w Gryfinie, Janusz Osicki Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Powiatowej Komendy Policji w Gryfinie, strażacy z miejscowej drużyny OSP, reprezentanci oświatowych związków zawodowych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców z Gminy Gryfino, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół oraz placówek kultury, opieki społecznej i sportu, byli dyrektorzy i pracownicy szkoły, absolwenci i uczniowie .
Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły Sławomir Fuks podkreślając, że w okresie funkcjonowania placówki jej mury opuściło 935 absolwentów. W placówce było zatrudnionych w tym czasie 135 pracowników. Szczególne słowa podziękowań skierował do byłych pracowników placówki. Uczczono też pamięć zmarłych nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz uczniów i absolwentów. Burmistrz Miasta i Gminy Mieczysław Sawaryn w swoim wystąpieniu podziękował poprzednikom na stanowisku włodarza miasta za działania na rzecz szkoły w Żabnicy i zapowiedział podjęcie pilnych działań w celu budowy boiska szkolnego. Poseł Artur Szałabawka skierował swoje słowa do dzieci podkreślając jednocześnie, że małe wiejskie szkoły są najbardziej przyjazne uczniom. Zachodniopomorski Kurator Oświaty Magdalena Zarębska – Kulesza pogratulowała szkole bardzo dobrych wyników w tegorocznym sprawdzianie szóstoklasistów i wręczyła upominki dla potrzeb zajęć sportowych i świetlicowych .
Przybyli na uroczystość goście wbili także w nasz szkolny sztandar 9 gwoździ upamiętniających złoty jubileusz, a oficjalną część obchodów zakończyła prezentacja „Ballady o uprzejmym rycerzu”, nawiązująca do postaci naszego patrona księcia pomorskiego Barnima I nazwanego przez swoich poddanych dobrym. Pamiątkowa fotografia wszystkich uczestników uroczystości wykonana podczas wypuszczenia 50 jubileuszowych baloników była pięknym podsumowaniem tego wielkiego dla całej społeczności szkolnej święta. A po oficjalnej części poseł Artur Szałabawka i Zachodniopomorski Kurator Oświaty Magdalena Zarębska Kulesza zostali zaproszeni do pokrojenia wspaniałego jubileuszowego tortu. Zwieńczeniem dwudniowych jubileuszowych obchodów był festyn z licznymi atrakcjami dla wszystkich gości i mieszkańców.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji naszego święta. Bez Was po prostu byłoby bardzo trudno. Rodzicom dziękujemy za wspaniałe ciasta, firmie ASPROD za jubileuszowy tort, Teatrowi Lalek PLECIUGA za użyczenie kostiumów, Gryfskandowi Spółce z o o, Agencji Ubezpieczeniowej T. Duniec –Łukszy oraz piekarni CZEPINO za wsparcie rzeczowe i finansowe, a Sołectwu Żabnica i Kołu Gospodyń BARKA za wszystko. Absolwentom i byłym pracownikom za bycie z nami w tym pięknym dniu . Jeszcze raz KOCHANI wielkie, wielkie dzięki !!!
Dzień 1 czerwca - to święto wszystkich dzieci. Także w Szkole Podstawowej im. księcia Barnima I w Żabnicy pamiętano o tym ważnym dla naszych milusińskich dniu. Święto rozpoczęło się od kolejnej edycji Żabnickich Biegów Przełajowych, w których startowali uczniowie podzieleni na poszczególne kategorie wiekowe. Zacięta walka trwała w każdym z biegów do ostatnich metrów, a najlepsi zostali nagrodzeni medalami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Spółkę z o. o. Gryfskand. Kolejną atrakcją dla naszych milusińskich były przejażdżki motocyklowe, o które zadbali zaprzyjaźnieni fani dwóch kółek z Gryfina. A na zakończenie tego miłego dnia przyszedł czas na wielką ucztę składająca się truskawek, lodów, batoników oraz napojów ufundowanych przez Sołectwo w Żabnicy. Największą atrakcją była jak zwykle czekoladowa fontann,a w której można było skosztować skąpanych w słodkiej masie chrupek i owoców. Organizatorzy szczególnie dziękują Zakładowi nr 1 Spółki GRYFSKAND, Towarzystwu Przyjaciół Dzieci, Radzie Sołeckiej wsi Żabnica za pomoc w organizacji święta i zapraszają na następne już za rok .
Zakończyła XV edycja konkursu „Maraton Makulaturowy - zamieniamy papier na leki", organizowanego przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami we współpracy z dziećmi i młodzieżą ze Szczecina i okolic oraz firmą REMONDIS sp. z o.o. Konkurs „Maraton Makulaturowy" wyróżnia jego charakter i cel - to niezwykła przemiana niepotrzebnych starych papierów na bardzo potrzebne leki dla bezdomnych zwierząt przebywających pod opieką TOZ - Oddział w Szczecinie .
Akcja jak zwykle trwała prawie 7 miesięcy. Nasza szkoła wzięła udział w tej akcji już 13 raz i wśród prawie 40 placówek oświatowych i innych instytucji z całego województwa zachodniopomorskiego zajęła tym razem III miejsce zbierając ponad 6 500 kg makulatury . Wszystkie podmioty uczestniczące w akcji zebrały tym razem ponad 80 ton makulatury co jest nowym rekordem tej szlachetnej akcji 30 maja w siedzibie spółki REMONDIS odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznych zmagań
Oprócz dyplomu i nagród ufundowanych przez organizatorów uczniowie z Żabnicy pojadą 9 czerwca 2016 r. na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Ostoi. Szkolny koordynator akcji pani Barbara Fuks wyraża gorące podziękowanie wszystkim uczniom oraz ich rodzicom za wsparcie naszych działań, a szczególne wyrazy uznania kieruje do współpracujących z nami instytucji i osób prywatnych.
W Gryfinie już po raz drugi zagościł Mini Mundial. To wielka impreza sportowa w której biorą udział uczniowie szkół podstawowych wielu gmin województwa zachodniopomorskieg. Turniej był ponownie etapem eliminacyjnym a finał tej sportowej odbędzie się jak zwykle na stadionie Pogoni Szczecin. W eliminacjach wzięły udział dzieci ze szkół z Gryfina, Chwarstnicy, Gardna, Radziszewa oraz Żabnicy. Nasza szkoła wystartowała tym razem w kategorii klas III- IV reprezentując ekipę Węgier. W eliminacjach nasza reprezentacja odniosła jedno zwycięstwo i uzyskała zasłużony awans do półfinału. Tam niestety uległa ekipie Belgii. Nie udało się także naszej reprezentacji wywalczyć miejsca na podium. Po zaciętej walce ulegliśmy Turcji reprezentowanej przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Gardnie. Ale nie o zwycięstwa i medale chodziło w tym turnieju najbardziej. Była to dobrze zorganizowana zabawa z wieloma atrakcjami, dzięki czemu dzieci spędziły fajnie wolny czas na świeżym powietrzu . Tegoroczny wynik dobrze wróży przed następnym Mini – Mundialem w którym wystartujemy za rok .
Biblioteka inspiruje
Takie hasło patronowało XIII Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek trwającemu w dniach 8-13 maja 2016 roku. W tym czasie w całej Polsce przeprowadzono liczne akcje promujące biblioteki, które miały na celu przede wszystkim podkreślenie roli czytelnictwa w życiu każdego człowieka oraz popularyzację zainteresowania literaturą w całym społeczeństwie. Tydzień Bibliotek stał się również okazją do zwrócenia uwagi na rosnący autorytet zawodu bibliotekarza i znaczenie biblioteki jako instytucji edukacyjno - kulturalnej. Współczesne książnice często różnią się znacznie od tych sprzed kilkudziesięciu lat. Są wyposażone w nowoczesny sprzęt, posiadają atrakcyjny księgozbiór regularnie aktualizowany i wzbogacany nowościami czytelniczymi, wspierają naukę, zapewniają swobodniejszy dostęp do wszelkich informacji.
Biblioteka szkolna w Żabnicy tradycyjnie wzięła udział w obchodach Tygodnia Bibliotek. Uczniowie kl. V pod kierunkiem nauczycielki Anny Szewczyk zaprezentowali program artystyczny, w którym przybliżyli swym koleżankom i kolegom dzieje książki od czasów najdawniejszych po współczesność, a także zachęcili społeczność szkolną do częstszego wypożyczania zbiorów bibliotecznych. Do czytania w krótkim montażu słowno – muzycznym zachęcali pierwszaków uczniowie klasy III. Tradycyjnie już w maju podczas Tygodnia Bibliotek nasi pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na czytelników. Kolejną częścią uroczystości było złożenie czytelniczego ślubowania. A na zakończenie dyrektor szkoły pasował wszystkich pierwszaków na czytelników biblioteki szkolnej specjalna „złotą księgą”. Nowi czytelnicy otrzymali też pamiątkowe dyplomy „Pasowania na czytelnika” oraz drobne upominki ufundowane przez bibliotekę. A zachęcać do czytania młode pokolenia będziemy po raz kolejny 10 czerwca, kiedy wraz w innymi dziećmi spróbujemy wpisać do Księgi Guinnesa nowy rekord w liczbie osób czytających książki w jednym czasie.
Czytanie książek korzystnie wpływa na nasze życie, kształtuje osobowość, poszerza horyzonty, pomaga w edukacji, w zdobywaniu wiedzy w różnych dziedzinach, a także nabywaniu umiejętności poznawczych, jest niezawodną receptą na nudę. Odwiedzajmy zatem biblioteki i korzystajmy z ich zasobów. Niech staną się one dla nas inspirującym źródłem wiedzy i pomysłów.
Święto Pracy, Dzień Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja to dni ważne dla każdego Polaka. Uczniowie naszej szkoły w dniu 29 kwietnia w przeddzień rozpoczęcia tradycyjnej majówki, spotkali się w biało-czerwonych barwach na szkolnej uroczystości ku czci majowych obchodów. Uroczystość rozpoczął montaż słowno- muzyczny poświęcony zbliżającym się świętom. Potem uczniowie wspólnie z rodzicami i nauczycielami przebiegli trasę ze szkoły do miejscowego kościoła w I Biegu Flagi. Pod kościołem odbyło się losowanie nagród dla wszystkich uczestników biegu. A szkolne obchody majowych świąt zakończyło tradycyjnie - złożenie przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego wiązanki biało – czerwonych kwiatów pod tablicą upamiętniającą wybitnego aktora -tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem – Janusza Zakrzeńskiego.
Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów. W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Uczniowie naszej szkoły też postanowili przypomnieć jak ważna jest ochrona zasobów naturalnych naszej planety. W tekstach i piosenkach zachęcili wszystkich do proekologicznych zachowań chroniących ziemię. W akcji sprzątania okolic szkoły uczniowie wezmą tym razem udział w czerwcu przyczyniając się do ochrony naszego środowiska naturalnego.
Zdrowe odżywianie staje się coraz popularniejsze. Rośnie liczba osób, które chcą odżywiać się prawidłowo. Zdrowe żywienie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia, a tym samym determinuje długość życia. Złe nawyki żywieniowe przyczyniają się do wielu chorób cywilizacyjnych – otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia oraz nowotworów. Tę wiedzę posiadają uczniowie naszej szkoły. Od lat promujemy zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia. W ramach tych działań 21 kwietnia odbył się konkurs „ Surówkowo - sałatkowy zawrót głowy” w którym uczestniczyło 9 zespołów. Każda grupa miała za zadanie przygotowanie pysznej sałatki. Oceniane było: nakrycie stołu, wygląd zewnętrzny uczestników, wygląd i walory smakowe sałatki. Od samego rana trwały przygotowania. Zapach świeżych warzyw i owoców unosił się po szkolnych korytarzach. Jury miało problem z wyborem, ponieważ wszystkie sałatki były znakomite, a uczestnicy świetnie przygotowani. Ostatecznie jednak przyznano pierwsze miejsce zespołowi w składzie: Lena Kłopotek, Irena Malewicz, Martyna Zimecka, Kacper Gaziński. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Dziękujemy rodzicom uczniów za pomoc w przygotowaniu produktów i strojów dzieci.
Uczniowie z Żabnicy włączyli się do obchodów ważnej historycznej rocznicy dla wszystkich Polaków – 1050-lecia chrztu naszego państwa. Ośmioro uczniów z klasy V i VI od kilkunastu dni przygotowywało się do wiedzowego konkursu o wydarzeniach sprzed 1050 lat. Drużyny na pamiątkę nazw dawnych drużyn Mieszka I przyjęły miana „TARCZOWNIKÓW” i „PANCERNYCH”. Po niezwykle zaciętej walce różnica zaledwie jednego punktu zwyciężyła drużyna w składzie: Nina Kłopotek, Miłosz Pożniak, Marcin Waszczuk oraz Bartek Wawrzyniak. Dużą wiedzą popisali się także pokonani w składzie: Jakub Poźniak, Szymon Maszadro, Grzegorz Kosicki oraz Alan Peczyński. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali skromne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy, a poziom zaprezentowanej wiedzy zaowocuje również celującymi i bardzo dobrymi ocenami z historii.
Aby bliżej poznać proces pieczenia ciast i wypieku chleba uczniowie z klas I-III wybrali się do "Chlebowego Domu" w Marianowie. Dzięki uprzejmości gospodarzy mieli możliwość zwiedzenia piekarni, zapoznania się z pracą piekarza oraz poznania pełnego cykl powstawania pieczywa - od mąki, po cieplutki bochenek chleba. Największą atrakcją wycieczki była wspaniała "zabawa w piekarza" przy wielkim wspólnym stole. Dzieci dostały bryły drożdżowego ciasta i zaczęły tworzyć swoje wypieki. Z pachnącego ciasta powstały bułeczki, ciasteczka i różne fantazyjne formy o jakich tylko sobie dzieci zamarzyły. Wspólnie tworzyli piekarnicze cuda nauczyciele i uczniowie. Oczywiście najważniejszym momentem wycieczki był moment, kiedy własnoręcznie wykonane wyroby znalazły się w piecu. Upieczone smakołyki dzieci mogły zabrać do domu. Po pracowitych zajęciach czekała na dzieci przejażdżka nad jezioro, gdzie wszyscy dostali pachnącą pizzę prosto z pieca.