Jak co roku nasza biblioteka przypominała wszystkim o Światowym Dniu Pluszowego Misia.Tym razem obchody tego święta połączono z rozstrzygnięciem klasowego konkursu, który polegał na wykonaniu misia z surowców ekologicznych i tych poddawanych procesom recyklingu. Dzięki wspaniałym pomysłom dzieci powstało kilka niezwykle kolorowych i sympatycznych maskotek. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słodką niespodzianką. Oprócz tego dzieci klas 0-III wysłuchały fragmentów książki o Kubusiu Puchatku oraz wzięły udział w różnych zabawnych misiowych zabawach. Na zakończenie zgodnie z wieloletnią tradycją misiowe spotkanie zakończyło małe „co nieco” składające się z przepysznych kanapek z miodem, dżemem i czekoladą
Szkoła Podstawowa im. księcia Barnima I w Żabnicy ogłosiła w październiku konkurs fotograficzny dla uczniów klas I-III pod hasłem „Kolory jesieni”. Do organizatorów wpłynęło 17 prac: z Chwarstnicy, Radziszewa, Żabnicy oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Gryfinie. Jury w skład którego weszli nauczyciele i uczniowie miało ogromny problem w wyłonieniem najlepszych prac, ponieważ wszystkie zdjęcia prezentowały bardzo wysoki poziom.
Pierwsze miejsce przyznano Norbertowi Wróblowi ze Szkoły Podstawowej w Chwarstnicy, drugie zdobył Tomasz Zabadała ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Gryfinie, a trzecie Dżesika Szambara z Żabnicy. Przyznano też cztery wyróżnienia: dla Karola Szczęsnego ze Szkoły Podstawowej w Radziszewie, Jakuba Kędzi ze Szkoły Podstawowej w Chwarstnicy oraz Zuzanny Zakrockiej i
7 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy drugiej naszej szkoły oraz „zerówka” ze Szkoły Podstawowej w Radziszewie były na słodkiej wycieczce. Odwiedziły manufakturę „Cukier – Lukier” znajdującą się na placu Orła Białego w Szczecinie.W manufakturze dzieci zapoznały się ze sposobem wyrabiania masy karmelowej, którą barwi się naturalnymi barwnikami, dodawane aromaty są również naturalne. Cukierki i lizaki z masy wyrabiane są ręcznie. Warsztaty, w których uczestniczyły nasze dzieci miały na celu umożliwienie każdemu dziecku zrobienia własnoręcznie lizaka z kolorowej, słodkiej masy.
Uczniowie byli bardzo kreatywni, każdy miał wspaniały pomysł na swego lizaka. Były lizaki w kształcie serca, misia, kotka, smerfa, kwiatka, wszystkie były niepowtarzalne, kolorowe i bardzo słodkie. Dzieci zdobyły nowe doświadczenia i wiadomości w aktywny sposób połączony z przyjemnymi doznaniami, smakowanie cukierków o przeróżnych smakach było bardzo przyjemne. Przywiezione do szkoły lizaki samodzielnie wykonane były obiektem zazdrości i westchnień ze strony uczniów z innych klas. Nasi uczniowie przy okazji wyjazdu poznały kolejne piękne i historyczne miejsce w Szczecinie czyli Plac Orła Białego z zabytkowymi kamienicami.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada uczcił w naszej szkole uroczysty apel. Rozpoczęła go prezentacja przypominająca najważniejsze fakty z polskiej historii oraz drogę naszej ojczyzny do niepodległości. Uczniowie przypomnieli wydarzenia sprzed 99 lat ilustrując je wierszami i patriotycznymi utworami muzycznymi. Rozbrzmiewała m.in. „Pierwsza brygada” i „Wojenko, wojenko”. Ale nie zabrakło też „Mazurka Dąbrowskiego” oraz innych pięknych polskich pieśni i piosenek . Cały program z uczniami klasy IV przygotowały z uczniami panie - Anna Szewczyk i Irena Bis. 11 listopada reprezentacja szkoły złoży z okazji Święta Niepodległości wiązankę kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Pamięci Sybiraków w Gryfinie.
Kończy się październik, a wiele osób wciąż nie wie o tym, że jest on wyjątkowym miesiącem zarówno dla naszych domowych pupili, jak również tych mniej uprzywilejowanych – zwierząt hodowlanych. 4 października przypadają imieniny Św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt i tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Zwierząt. Od 4 do 11 października trwa Tydzień Zwierząt, a cały miesiąc został ustanowiony MIESIĄCEM DOBROCI DLA ZWIERZĄT. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział z tej okazji w dwóch konkursach zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczno – Szkolną. Zadaniem uczestników konkursu fotograficznego było wykonanie zdjęcia swojego ukochanego zwierzaka, a uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie literackim mieli napisać list do swojego zwierzęcego pupila. Złożono 9 konkursowych prac. Najlepsze zdjęcia wykonali Dawid Zdanowski, Maja Podolska i Kamelia Gazińska, a najpiękniejszy list był dziełem Natalki Leszczyńskiej i Grzegorza Kosickiego. W dniu 27 października uczestnicy obu konkursów otrzymali nagrody ufundowane przez naszą bibliotekę oraz specjalne dyplomy. W uroczystości podsumowania konkursów wzięła udział Pani Beata Cegiełka pracownik Szczecińskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, która również zapoznała uczniów z akcjami organizowanymi przez szczeciński TOZ. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu „Zamieniamy papier na leki” w którym niepotrzebne papiery i gazety mogą pomóc bezdomnym zwierzętom ze szczecińskiego schroniska.
26 października klasy I-III odwiedziły Muzeum Narodowe w Szczecinie, aby wziąć udział w lekcjach muzealnych. Klasa I i II ze względu na swój pierwszy pobyt w muzeum wzięła udział w zajęciach pt. „Moja pierwsza wizyta w muzeum”, które prowadziła pani Dorota Baumgarten-Szczyrska. Dzieci poznały specyfikę muzeum, jego rolę i strukturę. Dowiedziały się dlaczego gromadzi się i chroni zabytki kultury, w jaki sposób są przechowywane oraz konserwowane eksponaty, co oznacza termin dzieło sztuki. Ponadto uczniowie poznali pojęcia związane z pracą muzealnika: kolekcje, ekspozycje, konserwator dzieł sztuki czy archeolog. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła wioska afrykańska z prawdziwą chatą i oryginalnym wyposażeniem. Zajęcia zakończyły się pod rozłożystym baobabem, gdzie pani Dorota swym ciepłym głosem przeczytała na zakończenie bajkę afrykańską o kogucie i krokodylu. Uczniowie klasy III jako stali bywalcy w muzeum uczestniczyli w lekcji pt. „Historia żeglugi”. Pani Ewa Kimak zaprezentowała i omówiła jednostki pływające od tych najstarszych jak dłubanka przez drewniane łodzie i żaglowce po stalowe statki budowane w stoczniach szczecińskich w XX wieku. Dzieci dowiedziały się również co było pierwsze koło czy łódka, dlaczego kamień tonie, a drewno pływa, co to znaczy, że Szczecin ma morski charakter itp. Wszystkie dzieci w skupieniu i z zaciekawieniem uczestniczyły w lekcjach. Bardzo dziękujemy paniom prowadzącym, które wspaniale i bardzo interesująco przeprowadziły zajęcia dla naszych uczniów. Przy okazji wizyty w muzeum dzieci spacerowały po Wałach Chrobrego, podziwiały zabytkowe budowle oraz piękną panoramę portu szczecińskiego.
CZEKAMY NA KOLEJNE ZAJĘCIA W MUZEUM 14 MARCA 2018 ROKU
W ramach realizacji programu edukacyjnego „:Z przyrodą przez cztery pory roku” uczniowie klasy drugiej wykonywali kolejne zadanie polegające na promowaniu zdrowego stylu życia, którego bardzo ważnym elementem jest zdrowe odżywianie. Jedzenie dużej ilości naszych polskich warzyw i owoców ma ogromne znaczenie jesienią, kiedy zbliża się okres jesienno – zimowy i będą nas atakować groźne wirusy. Dzieci, aby stawić czoła przeziębieniom i grypie postanowiły zdrowo się odżywiać. Każdy uczeń w porozumieniu z rodzicami zobowiązał się. zrezygnować z niezdrowych słodyczy (słodycze tylko jemy w dni oznaczone w kalendarzu na czerwono) i na drugie śniadanie jeść kanapkę oraz owoce i surowe warzywa. Uczniowie klasy drugiej zachęcali również dzieci z innych klas do jedzenia zdrowych owoców i warzyw częstując je kolorowymi pełnymi witamin szaszłykami.
CHRUP OWOCE, JEDZ WARZYWA - TO NA ZDROWIE ŚWIETNIE WPŁYWA!
Kasztanowiec rosnący przed naszą szkołą zobowiązuje nas szczególnie, aby corocznie przypominać o koniecznej ochronie tych pięknych drzew. Szrotówek kasztanowcowiaczek sieje spustoszenie wśród kasztanowców już co najmniej kilkanaście lat. Przez ten czas zniszczył w naszym kraju wiele tych wspaniałych drzew. Liga Ochrony Przyrody stara się wszelkimi metodami ratować kasztanowce. Nasi uczniowie, a szczególnie członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody 25 października przygotowali coroczny apel poświęcony ochronie kasztanowców. Propagowano na nim najprostszy sposób ochrony tych pięknych drzew – usuwanie zeschniętych liści. Jednocześnie uczniowie serdecznie dziękowali pracownikom obsługi szkoły za systematyczne usuwanie zeschłych liści, które są głównym miejscem wylęgu groźnego dla kasztanowców szkodnika
W dniu 14 października przypada tradycyjne święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. W przeddzień odbył się w naszej szkole krótki apel z tej okazji. W ciepłych słowach uczniowie podziękowali pedagogom oraz pracownikom administracji i obsługi za wkład pracy i okazywane na co dzień poświęcenie. Wszyscy pracownicy otrzymali od uczniów piękne czekoladki z kwiatowymi symbolami. W imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino Mieczysława Sawaryna życzenia wszystkim pracownikom szkoły przekazał Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Kmieciak. Życzenia wraz ze wspaniałym tortem przekazał pracownikom szkoły Sołtys Jerzy Piasecki. Podziękowania pedagogom przekazał również ksiądz Proboszcz Jerzy Brocławik.
Zgodnie z wieloletnią tradycją oraz szkolnym ceremoniałem w drugiej dekadzie października nasi pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Tą bardzo ważną w kalendarzu szkolnych imprez uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie Zdzisław Kmieciak , Sołtys wsi Żabnica Jerzy Piasecki, Proboszcz Parafii pw. Św. Jana Marii Vianney’a Ksiądz Kanonik Jerzy Brocławik oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Katarzyna Gazińska. Jak zwykle przed uroczystym pasowaniem kandydaci na uczniów odpowiadali na wiele trudnych pytań w montażu słowno – muzycznym przygotowanym przez wychowawczynię Marię Chrobak przy współpracy Jordany Wasilewskiej oraz Anny Podolskiej. Kolejną częścią uroczystości było złożenie symbolicznego ślubowania w obecności szkolnego sztandaru. Następnie Pani wicedyrektor Irena Bis pasowała wszystkich pierwszaków na uczniów symbolicznym mieczem. Wszyscy nowo przyjęci do uczniowskiej braci otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki ufundowane przez rodziców. Na zakończenie tego ważnego dnia pierwszaki zostali zaproszeni przez rodziców na okolicznościowy słodki poczęstunek. A nam pozostają gorące podziękowania wszystkim, którzy tą piękną uroczystość przygotowali.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Panią Patrycję Kolęda. Zadaniem uczestników było wykonanie albumu ilustrującego osiągnięcia jednego z reprezentantów Polski w piłce nożnej. Złożono 6 konkursowych prac, które wyróżniały się pomysłowością i piękną szatą graficzną. Na szkolnym apelu w dniu 11 października uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i wyróżnienia . I miejsce zdobył Maksymilian Lipka ,II miejsce wywalczyła Maja Mądrzycka, a III lokatę zdobył Marcel Medyński. Wyróżniono też prace Eryka Lisa, Michała Karaczuna i Helenki Zając. Wszyscy uczestnicy otrzymali od organizatorów pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w innych konkursach organizowanych przez szkołę.
Jesień to idealna pora na sadzenie i przesadzanie wielu roślin ogrodowych - drzew, krzewów i kwiatów. 9 października przy pięknej słonecznej pogodzie nasi uczniowie również zabawili się w ogrodników. Ponieważ w sierpniu podczas remontu szkolnego boiska postanowiono wyciąć gruszę, która przeszkadzała w zamocowaniu piłko – chwytów wszystkie klasy posadziły po jednym nowym drzewku owocowym. Były to również grusze. Z tej okazji uczniowie klasy III pod kierunkiem pani Ewy Stefańskiej przygotowali krótki montaż utworów poetyckich w których dominowały dwa tematy – nadchodząca jesień oraz grusze i ich owoce. Ponadto w ramach realizowanego programu edukacyjnego „Z przyrodą przez cztery pory roku” dzieci z klasy II zasadziły koło szkoły cebulki hiacyntów, tulipanów i krokusów. Uczniom i ich opiekunom serdecznie dziękujemy, a posadzonym roślinom życzymy jak najlepszej wegetacji na szkolnym terenie.
W dniu 3 października w naszej szkole odbył się piękny koncert. Został on zorganizowany z okazji przypadającego 1 października Światowego Dnia Muzyki. Imprezę przygotowały panie Anna Szewczyk i Barbara Fuks z Biblioteki Publiczno – Szkolnej w Żabnicy. Organizatorom przyświecał główny cel uhonorowania muzyki jako wielkiego dobra dla ludzi, a także edukacja muzyczna młodego pokolenia, które rzadko na co dzień kontaktuje się z muzyką klasyczną. Wykonawcami byli młodzi muzycy ze szczecińskiej Agencji Artystycznej „Pro Musica”, którzy zaprezentowali się w bajkowym koncercie „Figle i potyczki na trzy smyczki”. Dzieci miały okazję poznać najważniejsze instrumenty smyczkowe – skrzypce, altówkę oraz wiolonczelę oraz posłuchać ich brzmienia. Wspaniałe dźwięki smyczkowych instrumentów oraz barwne opowieści prowadzącego były dla wszystkich uczniów świetną okazją do podróży w bajkowy świat muzyki.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Sołtysa wsi Żabnica Jerzego Piaseckiego w dniu 3 października zamontowano na terenie boiska szkolnego elementy siłowni zewnętrznej. Są to dwa podwójne elementy czyli 4 urządzenia : ROWEREK - poprawiający krążenie w dolnych partiach ciała, ORBITEK – umożliwiający trening mięśni nóg, bioder, pasa barkowego i ramion oraz wpływający pozytywnie na spalanie tkanki tłuszczowej, WYCIĄG GÓRNY – wskazany do treningu ogólnego górnych partii mięśni, WYCISKANIE SIEDZĄC- pozwalający na wzmocnienie siły mięśni piersiowych, barków i ramion. Przy każdym stanowisku znajduje się instrukcja obsługi.
Siłownia zewnętrzna została sfinansowana z pieniędzy pozyskanych w konkursie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Granty sołeckie 2017". Zachęcając uczniów, ich rodziców i innych mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu przypominamy, że boisko szkolne oraz elementy siłowni zewnętrznej są monitorowane. Dziękujemy równocześnie serdecznie Panu Sołtysowi za wszelkie dotychczasowe działania na rzecz bazy sportowej naszej szkoły.
Wrzesień obfitował w Żabnicy w cykl imprez uświetniających jubileusz 270 – lecia lokacji wsi . Ich zwieńczeniem były zorganizowane 30 września rodzinne zawody sportowe . Do rywalizacji w rodzinnym wieloboju sprawnościowym zgłosiło się aż 18 drużyn , składających się z uczniów naszej szkoły wraz z ojcami, mamami , babciami i dziadkami . W różnych konkurencjach trzeba się było wykazać szybkością ,skocznością , zwinnością i celnym okiem . Rozpiętość wieku uczestników była bardzo duża i to było w tej rywalizacji najważniejsze. Po zażartej walce zwyciężyli Marcel Dogoda z tatą przed Dawidem Podolskim z tatą i Michałem Karaczunem również z tatą. Na zakończenie sportowych zmagań odbył się mecz piłki nożnej w którym uczniowie walczyli ze swoimi rodzicami i dziadkami . Górę w tym meczu wzięło doświadczenie i po pięknym strzale jednego w dziadków dorośli wygrali 1-0 . Piękne puchary i nagrody dla zwycięzców ufundowane ze środków funduszu sołeckiego wręczyli – główny organizator jubileuszowych obchodów prof. Bogdan Matławski oraz ksiądz proboszcz Jerzy Brocławik . Po sportowej części sołtys Jerzy Piasecki zaprosił wszystkich na poczęstunek przy muzyce. Nie zabrakło grochówki , przysmaków z grilla oraz słodkości w postaci ciast i pączków. Piękna jesienna pogoda spowodowała , że na nabrzeżu przy porcie Gryfskandu zjawiło się bardzo wiele osób . Pozytywne sportowe emocje, piękna oprawa i duża liczba startujących sprawiły , że Potyczki Rodzinne były doskonałym podsumowaniem uroczystości jubileuszu lokacji Dębiec i Żabnicy
Już w sobotę 30 września w ramach obchodów 270 –tej rocznicy lokacji Dębiec i Żabnicy zorganizowany zostanie rodzinny piknik . Najpierw od godz. 14.00 do godz. 15.30 odbędą się rodzinne potyczki sportowe na boisku szkolnym (startują dwuosobowe zespoły składające się z ucznia szkoły oraz osoby dorosłej –mama, tata, babcia, dziadek,ciocia itp.). Dla uczestników przewidziane są puchary i nagrody. Na zakończenie tej części imprezy przewidujemy mecz piłki nożnej – uczniowie kontra rodzice. Po części sportowej zapraszamy wszystkich na plac przy porcie GRYFSKANDU na ciepły poczęstunek przy muzyce do godz.18.30. Organizatorami imprezy jest Sołectwo Żabnica oraz Szkoła Podstawowa im. księcia Barnima I w Żabnicy.
W sobotę 23 września 2017 roku na gryfińskim nabrzeżu odbędzie się wielkie widowisko historyczne "Powrót do Arnhem".To wyjątkowe wydarzenie zostało poprzedzone zajęciami edukacyjnymi prowadzonymi we wszystkich szkołach na terenie gminy.W piątek 22 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu, którego tematem były losy żołnierzy generała Stanisława Sosabowskiego wraz z przebiegiem Operacji Market-Garden. Prelekcja wzbogacona była prezentacją uzbrojenia oraz wyposażenia bojowego, używanego przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. W spotkaniu z naszymi uczniami wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Hereditas Pomeraniae - Dziedzictwo Pomorza. W imieniu Komitetu Organizacyjnego sobotniej imprezy zapraszamy wszystkich na gryfińskie nabrzeże się już od godziny 12.00, kiedy to rozpocznie się prezentacja wyposażenia wojskowego. Natomiast o godzinie 17.00 rozpocznie się widowisko historyczne "Powrót do Arnhem" przygotowane przez Gminę Gryfino, Studio Historyczne "Huzar" z Koszalina i Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae - Dziedzictwo Pomorza
Przełom września i października jest zwykle w naszej szkole czasem kampanii wyborczej do Samorządu Uczniowskiego. Społeczność szkolna wybiera wówczas w uzupełniających wyborach nowych członków swojej organizacji uczniowskiej. W tym roku uczniowie wybiorą swoich 2 przedstawicieli na zwolnione w ubiegłym roku miejsca. Na szkolnym apelu Prezydium Samorządu Uczniowskiego zachęciło do zgłaszania kandydatur w nadchodzących wyborach. Jak co roku przedstawiciele SU przypomnieli także wszystkim o podstawowych prawach i obowiązkach uczniów. W najbliższym czasie po zgłoszeniu kandydatur w wyborach, ich pomysły na działalność na rzecz społeczności uczniowskiej zostaną zaprezentowane na gazetce oraz podczas tradycyjnych wystąpień z którymi będą się mogli z nimi zapoznać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.
Uroczystości jubileuszu 270-tej rocznicy lokacji Dębiec i Żabnicy były wielkim świętem dla mieszkańców obu miejscowości. Podczas tych podniosłych obchodów w dniu 16 września odbył się przemarsz na cmentarz, gdzie odmówiono ekumeniczną modlitwę oraz złożono wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą zmarłych narodowości niemieckiej mieszkających na terenie Dębiec i Żabnicy. Potem po oficjalnych wystąpieniach odbył się w kościele parafialnym uroczysty koncert na który złożyły się polskie i światowe kompozycje wykonywane przez chóry ze Szczecina i Berlina oaz kwintet smyczkowy Filharmonii Szczecińskiej. W uroczystościach jubileuszowych wziął udział poczet sztandarowy naszej placówki, a przedstawiciele Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców złożyli na cmentarzu wiązankę biało-czerwonych kwiatów.