11 października odbyła się w naszej szkole bardzo miła uroczystość . Błażej Wojciechowski-Dąbkowski uczeń klasy II napisał czterowersową rymowankę o tematyce promującej ideę używania elementów odblaskowych i wziął udział w ogólnopolskim konkursie literackim pn. "Rymowanka – zachęcanka", zorganizowanym przez Komendę Główną Policji. Jego rymowanka została wyróżniona przez jury konkursu. Dlatego właśnie do szkoły przybył dzielnicowy aspirant Roman Krysiak z którego rąk uczeń otrzymał dyplom, który przybył do niego prosto z Warszawy. Błażejowi dziękujemy za udział w konkursie oraz gratulujemy wyróżnienia.
W dniu 11 października odbył się w naszej szkole krótki apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W ciepłych słowach uczniowie podziękowali pedagogom oraz pracownikom administracji i obsługi za wkład pracy i okazywane na co dzień serce. Wszyscy pracownicy otrzymali od uczniów piękne pudełka czekoladek. Życzenia pracownikom szkoły złożył także radny Rady Miejskiej i jednocześnie sołtys wsi Żabnica Jerzy Piasecki wręczając z tej okazji okazały tort. Warto dodać , że w dniu 15 października nauczycielka naszej szkoły Pani Maria Chrobak odbierze z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino nagrodę przyznaną za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej. Ponadto dyrektor szkoły przyznał także 16 nagród za osiągnięcia w pracy nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
Zgodnie z wieloletnią tradycją w drugiej dekadzie października nasi pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Tym razem były to same dziewczynki, gdyż klasa I jest najmniejsza w historii szkoły. Mimo, że nowych pierwszoklasistek było tylko pięć to wspaniale poradziły sobie z postawionymi przed nimi zadaniami. Tę wyjątkową w kalendarzu szkolnych imprez uroczystość zaszczycili swoją obecnością: radny Rady Miejskiej w Gryfinie Jerzy Piasecki, Przewodnicząca Rady Rodziców Katarzyna Gazińska oraz reprezentująca Bibliotekę Publiczną w Gryfinie Barbara Fuks. W montażu słowno – muzycznym przygotowanym przez wychowawczynię Wiesławę Linkowską przy współpracy Jordany Wasilewskiej widać było doskonałe przygotowanie do zadań przed którymi staną w szkole uczniowie pierwszej klasy. Kolejną częścią uroczystości było złożenie symbolicznego ślubowania w obecności szkolnego sztandaru. Następnie wicedyrektor szkoły Irena Bis pasowała dziewczynki na pełnoprawnych pierwszaków. Nowo przyjęte do uczniowskiej braci otrzymały pamiątkowe dyplomy i piękne książki ufundowane przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Na zakończenie nie obyło się bez okolicznościowego poczęstunku w postaci wielu wspaniałych słodkości przygotowanych przez rodziców. A nam pozostają gorące podziękowania wszystkim, którzy tą piękną uroczystość przygotowali.
Przełom września i października jest zwykle w naszej szkole czasem kampanii wyborczej do Samorządu Uczniowskiego. Wybory odbyły się tym razem w dniu 10 października. Społeczność szkolna wybrała w uzupełniających wyborach 4 nowych członków swojej organizacji uczniowskiej. Ponieważ kandydatów zgłosiło się 5, opiekunowie samorządu ustalili w porozumieniu z dyrekcją szkoły, że wszyscy kandydaci niezależnie od liczby zdobytych głosów wejdą w skład Prezydium Samorządu Uczniowskiego naszej placówki. Nowymi członkami zostali Daria Grzelak, Maja Reszko, Kamil Czajkowski, Paweł Zając i Filip Leszczyński. Wszyscy członkowie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły i otrzymali z rąk dyrekcji akty mianowania. Nowym członkom Samorządu Uczniowskiego życzymy wielu ciekawych pomysłów na działalność na rzecz społeczności szkolnej.
Dnia 7.10.2019r. odbyła się lekcja otwarta dla gr.0, klasy I, II, III której tematem były instrumenty smyczkowe. Odwiedził nas gość, Amelia Szczepanowska uczennica Szkoły Muzycznej II stopnia w Gryfinie, klasy -skrzypce. Dzieci poznały nazwy instrumentów smyczkowych, skład orkiestry symfonicznej, a Amelka zaprezentowała budowę skrzypiec i ciekawostki z nimi związane. Dzieci miały możliwość posłuchać brzmienia instrumentu podczas wysłuchania kilku utworów zagranych przez dziewczynkę. Uczniowie poznali dwa nowe pojęcia; lutnik i lutnictwo. Natchnieni muzyką czekamy na kolejne spotkania tematyczne.
Od wielu lat szkolne biblioteki na całym świecie mają swoje tradycyjne święto. Zostało ono ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik jest miesiącem szkolnych bibliotek. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Nasza biblioteka także włączyła się w tegoroczne obchody tego święta. Podczas apelu uczniowie mówili o historii książki oraz jej ogromnej roli w życiu człowieka. Przedstawili ciekawostki na temat książek oraz zachęcali do odwiedzenia naszej biblioteki śpiewając piosenkę „W bibliotece”. Na zakończenie zaprosili całą społeczność szkolną do udziału w dwóch konkursach – plastycznym dla klas I-III na ilustrację ulubionej książki oraz kaligraficznym dla klas IV-VIII o „Dyrektorskie Pióro Mistrza Kaligrafii”. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w tych konkursach.
"Sport to zdrowia podstawa, a dla nas dobra zabawa"
Ruch jest naturalną potrzebą dziecka, a aktywność ruchowa jest niezbędna dla zapewnienia prawidłowego rozwoju fizycznego, umysłowego, motorycznego i społecznego.
5.10.2019 odbyła się jesienna edycja Gryfińskich Biegów Przełajowych.
Dzieci z grupy przedszkolnej wzięły udział w zawodach sportowych odnosząc sukcesy;
Jagoda Lemańska IV miejsce
Julita Seweryniak XIII miejsce
Filip Jurkiewicz XV miejsce
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dzień Chłopaka obchodzony jest w Polsce 30 września. Początkowo święto obchodzone było tylko przez nastolatków, dziś życzenia składają sobie również dorośli. Od najmłodszych lat dzieci uczą się pamięci o ważnych uroczystościach w życiu rodziny i szkoły. Tego dnia dziewczynki z grupy O złożyły chłopcom życzenia i wręczyły kolegom upominki. Nie zabrakło też słodkich akcentów. Był to dzień pełen radości i zabawy.
"W szkole, w domu, na ulicy bezpieczeństwo niech Ci towarzyszy"
Z takim hasłem na ustach dzieci z grupy O, pojechały na wycieczkę do Gryfina. Celem naszej wycieczki było ogólne poznanie zasad ruchu drogowego, poznanie zasad bezpiecznego poruszania się pieszych po chodniku i odczytywanie kolorów sygnalizacji świetlnej.Przy okazji dzieci odwiedziły Centrum Informacji Turystycznej, gdzie obejrzały wystawę "Legendy oczami dzieci". Natchnieni inspiracjami plastycznymi pobawiliśmy się na placu zabaw.Cały czas mieliśmy na uwadze dbanie o własne bezpieczeństwo i zasady bezpiecznej zabawy w szkole i poza nią.
Po raz kolejny Sołectwo Żabnica wspólnie ze szkołą zorganizowały rodzinne zawody sportowe. 21 września na placu u zbiegu ulic Zielnej i Fabrycznej do rywalizacji w rodzinnym wieloboju sprawnościowym zgłosiło się tym razem 15 drużyn. Wszystkie dwuosobowe zespoły musiały się zmierzyć z bardzo różnymi konkurencjami, w których trzeba się była wykazać szybkością, skocznością, wytrzymałością, zwinnością i celnym okiem. Nad sprawnym przebiegiem wszystkich konkurencji czuwały panie Maria Chrobak, Wiesława Linkowska, Mariola Wręczycka, Lidia Szymczyszyn, Weronika Wiertelak oraz Patrycja Kolęda, która również z dziewczętami z UKS Energetyk Junior Gryfino prowadziła dokumentację całej rywalizacji. Po niezwykle zażartej walce przyszedł czas na wręczenie dziesięciu najlepszym drużynom cennych nagród ufundowanych z budżetu funduszu sołeckiego. A cała impreza zakończyła się ciepłym poczęstunkiem oraz słodkościami i napojami dla każdego uczestnika. Piękna jesienna pogoda oraz wielkie sportowe emocje sprawiły, że kolejne Sportowe Potyczki Rodzinne można uznać za udane i za rok również będzie można walczyć o cenne nagrody w sportowej rywalizacji.
Po raz kolejny Sołectwo Żabnica wspólnie z naszą szkołą organizuje rodzinne zawody sportowe. 21 września w sobotę o godz. 11.00 na placu u zbiegu ulic Fabrycznej i Zielnej do rywalizacji w rodzinnym wieloboju sprawnościowym przystąpią drużyny składające się z rodziców bądź dziadków razem z dziećmi lub wnukami. Wszystkie dwuosobowe drużyny będą musiały się zmierzyć z bardzo różnymi konkurencjami, w których trzeba się będzie jak zwykle wykazać szybkością, skocznością, wytrzymałością, zwinnością i celnym okiem. Jak zwykle organizatorzy zadbają o nagrody i dyplomy sfinansowane z funduszu sołeckiego oraz o poczęstunek dla każdego uczestnika. Czekamy zatem 21 września na wszystkich uczestników Potyczek Rodzinnych życząc wszystkim startującym zwycięstwa w sportowej rywalizacji
Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez kolejnych Prezydentów RP od 2012 roku. Również w bieżącym roku nasi uczniowie i nauczyciele dołączyli do tej pięknej inicjatywy. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Potem czytano dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza czy Bolesława Prusa. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Wśród wspaniałych polskich nowel znalazły się: Dobra pani – Elizy Orzeszkowej, Dym – Marii Konopnickiej czy Katarynka – Bolesława Prusa. I właśnie tę ostatnią nowelę czytano w Żabnicy 10 września. Oprócz uczniów wzięli w akcji udział dyrektor i wicedyrektor szkoły, nauczycielka języka polskiego oraz bibliotekarz. A sama akcja zakończy się wkrótce wspólnym oglądaniem filmowej adaptacji przepięknej i wzruszającej noweli ”Katarynka”.
Jak w tysiącach polskich szkół także w Żabnicy zabrzmiał 2 września pierwszy dzwonek. Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/20 z udziałem uczniów, ich rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości: Radnego Rady Miejskiej w Gryfinie Jerzego Piaseckiego, Proboszcza parafii pod wezwaniem Św. Jana Marii Vianney’a Jerzego Brocławika oraz Przewodniczącej Rady Rodziców Katarzyny Gazińskiej rozpoczęła się punktualnie o godz. 9.00. Po okolicznościowym przemówieniu dyrektora szkoły Sławomira Fuksa życzenia celujących wyników w nauce i zachowaniu złożył uczniom Radny Rady Miejskiej w Gryfinie Jerzy Piasecki. Zgodnie z wieloletnią tradycją uczniowie klasy I otrzymali pamiątkowe teczki służące do gromadzenia świadectw szkolnych przez cały okres nauki ,a najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego otrzymały pamiątkowe znaczki „WITAJ SZKOŁO”. Dzielnicowy Roman Krysiak wręczył ponadto w imieniu Komendanta Powiatowego Policji w Gryfinie wszystkim przedszkolakom piękne kolorowe balony. Po oficjalnej części uroczystości uczniowie spotkali się z wychowawcami klas na krótkich organizacyjnych spotkaniach. Dyrekcja szkoły i całe grono pedagogiczne życzą serdecznie wszystkim uczniom i ich rodzicom wielu chwil satysfakcji w czasie kolejnego roku nauki oraz jak najlepszych świadectw już 26 czerwca 2020 roku.
.
Wprowadzeniem szkolnego sztandaru i odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczęła się 19 czerwca uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/19. Następnie absolwenci szkoły przekazali sztandar w ręce nowego pocztu składającego się z uczniów przyszłej VIII klasy. Dyrektor Sławomir Fuks powitał wszystkich uczniów, rodziców, pracowników szkoły i zaproszonych gości oraz podziękował za wspólną pracę w całym roku szkolnym. Następnie uczniowie klasy VIII przestawili program artystyczny, którego główną częścią był sąd nad całą aktywnością głównych bohaterów uroczystości zakończenia roku. Nie zabrakło również podziękowań dla dyrekcji szkoły, nauczycieli, pracowników obsługi oraz rodziców. W kolejnej części uroczystości absolwenci szkoły otrzymali świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasistów. Odebrali również nagrody z oraz dyplomy za pracę na rzecz szkoły. Uczennica klasy VIII Weronika Waś odebrała nagrodę za zdobycie najwyższej średniej w nauce wynoszącej 5,0, a jej rodzice otrzymali list gratulacyjny. Następnie uczniowie klas IV –VII odebrali świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe ufundowane przez Oddziałowe Rady Rodziców. Ponadto uczniowie klasy V otrzymali z rąk Pani wicedyrektor Ireny Bis swoje „pierwsze prawo jazdy” – kartę rowerową. Oczywiście w czasie uroczystości nie zabrakło dyplomów ukończenia klas I-III wręczonych przez klasowych wychowawców oraz podziękowań rodzicom klas III i VIII , które przekazały Panie Elżbieta Tomaszczyk I Wiesława Linkowska. Na zakończenia zabrzmiały życzenia wspaniałych słonecznych wakacji. A po zakończeniu ogólnej uroczystości nastąpiły spotkania w klasach, gdzie uczniowie otrzymywali świadectwa i dziękowali nauczycielom za pracę w minionym roku. A nowy rok szkolny 2019/2020 rozpocznie się już 2 września
19 czerwca 2019 roku w auli Szkoły Podstawowej nr 3 w Gryfinie odbyła się uroczysta Gala Laureatów, podczas której Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino wyróżnił najzdolniejszych uczniów z terenu gminy Gryfino, a także nauczycieli oraz instruktorów. Gala Laureatów to spotkanie gromadzące najlepszych uczniów z placówek oświatowych z gminy Gryfino oraz tych, którzy przyczynili się do ich sukcesów – nauczycieli. Nagrody i podziękowania wręczali Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Mieczysław Sawaryn oraz członkowie Prezydium Rady Miejskiej Przewodniczący Rafał Guga oraz Wiceprzewodniczący Robert Jonasik. Naszą szkołę na Gali Laureatów reprezentowali :
Wiktoria Czajkowska - klasa II – finalistka wojewódzkiego Konkursu Plastycznego zorganizowanego z okazji 200 rocznicy urodzin kompozytora pt. „Staś Moniuszko – też był dzieckiem” – opiekun Maria Chrobak
Marita Matławska – klasa II - zwyciężczyni Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego z okazji „100 lat Niepodległej” pt.: „ Ojczysta przyroda jest wokół nas – symbole odwagi i męstwa” opiekun Maria Chrobak
Dawid Zdanowski – klasa III –zdobywca II miejsca w Konkursie Historycznym „ Wokół symboli narodowych” – opiekun Wiesława Linkowska
Martyna Zimecka - finalistka Konkursu wiedzy „ Nie Tylko Prząśniczka, czyli co wiesz o Moniuszce dla uczniów klas VI – VIII i gimnazjów z okazji obchodów Roku Moniuszkowskiego 2019” – opiekun Jordana Wasilewska
oraz jako multilaureatka Weronika Waś - klasa VIII – najwyższa średnia w szkole 5,0 , maksymalny wynik w sprawdzianie ósmoklasistów z języka angielskiego oraz tytuł finalistki w Konkursie Chemiczno – Fizycznym z elementami wiedzy o Marii Skłodowskiej-Curie dla uczniów klas siódmej i ósmej szkoły podstawowej oraz uczniów oddziałów gimnazjalnych – opiekun Lila Kluza - Howil
Uczniom ich nauczycielom oraz rodzicom serdecznie gratulujemy
Już tradycyjnie dzieci z naszej szkoły otwierają swoim występem kolejne edycje „Żabnickiego Lata z Rybką”. W tym roku również przed oficjalnym otwarciem imprezy wystąpili z krótkim programem artystycznym uczniowie klas I- III przygotowani przez Marię Chrobak , Wiesławę Linkowską i Ewę Stefańską. Nasi uczniowie jak zwykle przypominali o największych ekologicznych zagrożeniach oraz apelowali o czystość wszystkich polskich wód. A po występie w nagrodę wszyscy młodzi artyści zostali nagrodzeni słodkościami przez organizatorów imprezy.
Minęło już 8 lat odkąd mieszkańcy Żabnicy koło Gryfina nawiązali po raz pierwszy kontakt z góralami z Żywiecczyzny mieszkającymi w miejscowości o takiej samej nazwie. Była to inicjatywa prof. Bogdana Matławskiego mieszkańca Żabnicy, który postanowił zbliżyć do siebie te dwie wsie leżące od siebie o prawie 800 kilometrów. Żabniccy górale przyjechali na gryfińską ziemię już po raz piąty. Tym razem zawitali również do naszej szkoły. Po serdecznym powitaniu i wymianie upominków góralki na specjalnej lekcji pokazały uczniom techniki wykonywania kwiatów z bibuły. Dzieci wspaniale naśladowały góralskie mistrzynie i same próbowały wykonywać papierowe cuda. A na zakończenie wizyty górale zostali podjęci uroczystym obiadem.
Aby bliżej poznać proces pieczenia ciast i wypieku chleba uczniowie z klas 0-III wybrali się 29 maja do "Chlebowego Domu" w Marianowie. Dzięki uprzejmości gospodarzy mieli możliwość zapoznania się z pracą piekarza oraz poznania pełnego cykl powstawania pieczywa - od mąki, po cieplutki bochenek pieczywa. Największą atrakcją wycieczki była wspaniała "zabawa w piekarza" przy wielkim wspólnym stole. Dzieci dostały bryły drożdżowego ciasta i zaczęły tworzyć swoje wypieki. Z pachnącego ciasta powstały bułeczki, ciasteczka i różne fantazyjne formy o jakich tylko sobie dzieci zamarzyły. Wspólnie tworzyli piekarnicze cuda nauczyciele i uczniowie. Oczywiście najważniejszym momentem wycieczki był moment ,kiedy własnoręcznie wykonane wyroby znalazły się w piecu. Upieczone smakołyki dzieci mogły zabrać do domu. Po pracowitych zajęciach czekała na dzieci przejażdżka po okolicy, po której wszyscy dostali pachnącą pizzę prosto z pieca.
Dnia 19.05 przedszkolaki z naszej szkoły wraz z przyjaciółmi z Radziszewa wyruszyli na wycieczkę do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej. Jest to Ogród Botaniczny, prezentujący bogatą kolekcję drzew, krzewów oraz kwiatów. Podczas wycieczki, dzieci zapoznały się z walorami przyrodniczymi południowo- wschodniego skraju Puszczy Bukowej. Pogoda sprzyjała pieszym wycieczkom, zabawie na placu zabaw i obserwacjom przyrodniczym. Z wielkim apetytem zajadaliśmy pieczone kiełbaski. Zmęczeni ale uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły.
Dzień 1 czerwca - to święto wszystkich dzieci – Międzynarodowy Dzień Dziecka. Także w naszej szkole pamiętano o tym ważnym dniu i zorganizowano 31 maja wielki festyn. Najmłodsi uczniowie w poszczególnych kategoriach wiekowych mogli rywalizować w wieloboju sprawnościowym w którym łowiono rybki, rzucano rzutkami i strzelano do bramki. Starsi mieli zadania o wiele trudniejsze, lecz także wywiązali się z nich bardzo dobrze. I tu, i tu do końca trwała walka o piękne puchary. W kategorii klas 0-II zwyciężyła Maja Cecot, a w klasach III-IV Dawid Zdanowski. Wśród klas V-VI najlepszy był Maksymilian Lipka, a wśród najstarszych uczniów z klas VII-VIII zwyciężył Marcin Waszczuk. Walka była bardzo zacięta i o poszczególnych miejscach decydowały pojedyncze punkty. Odbył się także tradycyjny mecz piłkarski o puchar dyrektora szkoły, który po zaciętej walce zakończył się remisem i serią rzutów karnych. Kolejną atrakcją dla naszych milusińskich była wielka zjeżdżalnia do której cały czas ustawiona była kolejka chętnych. A w czasie trwania całej imprezy trwała wielką uczta składająca się z lodów, pączków, popcornu, drożdżówek, napojów oraz największej atrakcji czekoladowej fontanny w której można było skosztować skąpanych w słodkiej masie chrupek i owoców. Biblioteka Publiczno – Szkolna podczas festynu prowadziła akcję „Książka za złotówkę”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Organizatorzy dziękują wszystkim instytucjom oraz prywatnym osobom za wszelką pomoc, a w szczególności Sołectwu Żabnica, Spółkom GRYFSKAND i ASPROD, Piekarni Tomasza Frątczaka oraz Kołu Gospodyń Wiejskich BARKA i zapraszają na następną imprezę już za rok